Dobrý den, zajímalo by mne následující:
člověk se dívá do zrcadla, které je od něj vzdáleno 2.5 metru, nicméně za sebou má volnou krajinu a strom v dálce 15 metrů (který se v zrcadle odráží). Dotyčný zrakem zaostří na odraz stromu v zrcadle - jsou jeho oči namáhány tak, jako by ostřil na objekt vzdálený 15 metrů (strom), nebo pouze 2.5 metrů (zrcadlo)?
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda byl v Pelhřimově ostrostřelecký spolek a popřípadně bych poprosil o jakékoliv zprávy, fotografie a pod. k tématu. Děkuji
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zdali existuje nějaká publikace o Ostrovu nad Ohří a také o okolí.
Dobry den. Jako kluk jsem bydlel v Malsovicich a casto navstevoval vasi knihovnu. Mnohokrat jsem si vypujcil knihu Ostrov pokladu od Stevensona (vetsi format, A4?), s ilustracemi tusim od pana Buriana. Rad bych tuto knihu nekde sehnal pro svoje deti, ale nevim kdo/kdy ji vydal. Zakoupil jsem jiz nekolik vydani, ale zadne me nezaujalo jako tehdy to z Vasi knihovny. Uz je to mnoho let (1985?), takze chapu ze zaznamy z te doby a asi i knihy z te doby uz nemate, no za zeptani to stejne stoji. Moc dekuji za jakoukoliv informaci, pekny den i hezke blizici se svatky!
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se
ostružník moruška dostal do krkonoš (pravděpodobně). děkuji moc
Dá se, prosím něco zjistit o Anně Haralíkové ,něco víc, než to, že byla posluhovačka J. Nerudy .Moc nás s tímto příjmením v republice není ,tak mne to zajímá .Děkuji. Jestli byla vdaná, měla děti apod.
Dobrý den,
někde jsem četla, že malý chlapec potomek z královského rodu Inků nebo Aztéků měl být přítomen popravě svých rodičů a poté měl být odvlečen do Afriky. Je to pravda? Nevíte prosím o jeho osudu něco více?
Děkuji.
Dobrý den,
hledám své 2 příbuzné z Bučovic (a okolí), kteří padli v 1. sv. v., syny Jana Cenka (N 1851, Rašovice) a Františky Cenkové, roz. Andrysíkové
(N 1857, Hodějice).
Po delším bádání a hledání v digitalizovaných i "papírových" matrikách i "na místě" jsem je ztotožnil na Aloise C. (civilní i vojenské matriky souhlasí)
a druhým je František C., kde je problém.
Z civilních matrik vyplývá, že se narodil 2.9.1884 v Rašovicích, č.p. 12. Nenašel jsem však žádnou zmínku v "bílé" a "zelené" kartotéce.
Jsou tam sice 2 Františkové C., ale to (zřejmě) nejsou ti hledaní, protože jsou sice z Rašovic (nar. 1892 a 1896), ale mají jiné rodiče/otce. Další František C. v kartotékách už není.
Našel jsem pouze odkaz v Seznamech ztrát . č. 686, str. 11 ... 8.p.pl. ... Cenek Franz, nar. Bučovice 1884, "War kriegsgefal. gemeldet.
Im Austauschwege zurueckgekehrt" (hlášen jako padlý ale vzato zpět), ale už nic dalšího.
Místo narození je zřejmě omyl, protože teprve od samého závěru 19. stol. (někdy 1897 až 1899) bydlela rodina Cenkových (původem z R., č.p. 12) již v Bučovicích, kde se narodily jen 2 nejmladší děti, všechny jejich předchozí děti se narodily v Rašovicích 12, i již výše uvedený Alois, narozený v samém závěru r. 1896), Nechci v žádném případě zpochybňovat "vojenské matriky a kartotéky", ale sami autoři jsou si vědomi jejich neúplnosti a ne bezvýhradné spolehlivosti.
Bez ohledu na poznámku podle "rodinné tradice" František C. ve válce padl. Na pomníku padlým v 1. sv. v. v Bučovicích je jeho jméno také uvedeno (celkem tři Cenkové, 2 výše zmínění (Alois a František) a Jan C. (o toho ale nemůže jakkoliv jít, protože Jan C. z rodiny Jana Cenka a Františky Cenkové žil ještě v 50. letech (20. století). Jen pro úplnost, na pomníku padlým ... v Rašovicích jsou oba Františkové z vojenských kartoték (viz výše). l data narození (a úmrtí podle vojenských matrik a kartoték) souhlasí. V malé obci, kde se všichni znají/znali, nemůže jít zřejmě o omyl. Na druhé straně také nevěřím, že by v Bučovicích hned po válce také nevěděli "co na pomník píší" ...
Nevím opravdu kde je problém, jak dál.
Mohli byste mi nějak poradit nebo dokonce pomoci?
Uvítám jakoukoliv informaci, radu/doporučení.
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc s vyhledáním odpovědi na následující otázky a to ve vztahu ke státům Spojené království a Irsko. Co se děje se závazky váznoucími na majetku (nemovitosti), k němuž vlastnické právo přešlo na stát v důsledku trestu propadnutí majetku, který byl uložen jeho majiteli? Popřípadě obdobně v případě úmrtí osoby, jejíž majetek (nemovitost) je zatížen např. zástavou banky či jiné osoby a tento majetek přechází na stát jako odúmrť, neboť není jiného dědice. Zajímá mne, zda tyto závazky přechodem na stát zanikají? A pokud ano, zda třetím stranám náleží náhrada. Děkuji.
Dobrý den, chci se zeptat který autor zpracoval osudový vztah lásky poprvé a v kterém dokumentu. Děkuji za odpověď.
koupil jsem si v antikvariátu 4 díly Osudů dobrého vojáka Švejka. Knížky jsou asi z roku 1925, ale není v nich uvedené vydání. Rád bych se zeptal jestli můžete pomoci zjistit vydání
V doslovu ke knize Hanýžka a Martínek se píše, že Hanýžka (matka J. Š. Baara) se provdala za Tomáše Smolíka a s Martínkem Klikou, který se stal mimo jiné pašerákem, se setkala až někdy ve stáří. Nepodařilo se mi tuto informaci nikde najít, pouze jsem našel, že jeho matka se jmenovala Anna (což by odpovídalo Hanýžce) a jeho otec Georg. Mohu se zeptat, kdo byl skutečně vzorem pro dětské postavy v knize a kde bych se mohl dovědět více o jejich osudu? Děkuji
Dobrý den,
narazila jsem na výrazy "ošuntěný" a "ošuntělý". Jaký je mezi nimi rozdíl? Jsou oba dva spisovné, nebo je jeden z nich chybný?
Děkuji za zodpovězení dotazu
Dobrý den,hledám odborné publikace o Osvícenství.Předem děkuji
Kdo osvobodil Prahu v květnu 1945?
Kdo osvobodil Třeboň 9.5.1945
Dobry den, za jakych okolnosti je mozne osvobozeni z hodin anglickeho jazyka na stredni skole pro nadane dite s certifikatem Cambridge B2. Dite je na 6 letem gymnaziu ve druhem rocniku, tedy 9. trida. Od pristho roku by se rada hodin neucastnila. Dekuji za odpoved.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké Sovětské divize procházely v 2 světové válce Zlínem při osvobozování Česka. Předem děkuji za odpověď.
Dobry den. I'm a beginner of Czech and I'm a student of International Christian University in Japan. I read some Czech literature in translation and now I study Czech literature, especially Ota Pavel for the graduation thesis. I have one question. How many people bought Ota Pavel's "Smrt Krasnych Srncu"? (I'm sorry that my computer cannot show the mark of Czech) I am interested in what the percentage of people enjoy his story. Among limited people like academic place or something? Or is he famous and be prefered in ordinary people? I'm sorry to send such a question suddenly but I have no idea to reseach this topic. If it's not much trouble for you, please reply.
Dobrý den, pro svoji diplomovou práci bych potřeboval vědět, kde je uložena pozůstalost českého levorukého pianisty Otakara Hollmanna, případně které notové materiály (noty) jsou její součástí. Děkuji.