Osvobozeni z predmetu anglicky jazyk na stredni skole

Dobry den, za jakych okolnosti je mozne osvobozeni z hodin anglickeho jazyka na stredni skole pro nadane dite s certifikatem Cambridge B2. Dite je na 6 letem gymnaziu ve druhem rocniku, tedy 9. trida. Od pristho roku by se rada hodin neucastnila. Dekuji za odpoved.

Váš dotaz bych spíš směřovala na školu, kde dítě studuje - pravděpodobně se omlouvání (osvobození) z hodin řídí pravidly (dokumenty) školy dle vzdělávacího programu (RVP), počtu hodin na jednotlivé předměty, nastavením omluv (absencí) či uznávání kvalifikací (vzdělávání) na jiné škole a rozhodnutím ředitele/lky školy na základě příslušných dokumentů. Škola se řídí dokumenty, nařízeními svého zřizovatele a pokyny z MŠMT.

„Problematika uvolňování a osvobozování z výuky je řešena zákonem č. 561/2004 Sb. (školský zákon). Konkretizace zákonných vymezení je v kompetenci ředitelů škol a praktických nebo speciálních lékařů. Citace školského zákona z Části třetí - Povinnost školní docházky a základní vzdělávání- a Části čtvrté - Střední vzdělávání-. Komentáře k výkladu zákona a metodický pokyn MŠMT k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a studentů.“

Doporučujeme prostudovat například literaturu z našeho fondu:

Jazyk zákonů o uvolňování a osvobozování z výuky - Katalog Národní pedagogické knihovny JAK (npmk.cz)

Informace ke vzdělávání dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných zabezpečující realizaci ustanovení § 17 zákona č. 561/2004 Sb. a části třetí vyhlášky č. 73/2005 Sb. Zapletalová, Jan. Učitelské noviny : týdeník pro učitele a přátele školy Praha : Josef Král 1883- 0139-5718 CZ Roč. 110, č. 7 (2007), s. 16-17 2007

Odkaz na záznam: https://katalog.npmk.cz/records/5cd0ae3a-9b66-4f53-8e65-990d58c30e10

Výchova a vzdělávání

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského