ostrostřelci v Pelhřimově

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda byl v Pelhřimově ostrostřelecký spolek a popřípadně bych poprosil o jakékoliv zprávy, fotografie a pod. k tématu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

 od 16. století v návaznosti na tzv. smlouvu o ručnicích z roku 1523, která mimo jiné zakázala volné používání zbraní poddanými, vnikaly z pouhých původních bratrstev vojensky organizované sbory s pevnějším řádem. Největší význam pro rozvoj střeleckých hodnot pak mělo císařské nařízení z 16. února 1836 o zřizování uniformovaných ostrostřeleckých sborů. V roce 1847 jich v Čechách existovalo již 78.  (Konečný, Stanislav. Poličští střelci a ostrostřelci.)

 Přímo v Pelhřimově se nám žádný ostrostřelecký spolek najít nepodařilo, to ale neznamená, že v minulosti zde takový spolek nebyl.

V současnosti by ostrostřeleckých spolků v ČR mělo být osm.

Více viz citace ze Sokolovského deníku:

"Sjednocení plánujeme na 28. září, kdy na Sokolovsko pozveme všechny spolky z republiky. Celkem nás je osm, a to Chomutov, Senomaty, Rakovník, Stříbro, Praha, Brno, Police nad Metují a náš Loket," vyjmenoval celou českou základnu loketský zbrojíř Albert Van Wesemael."

Zdroj: http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/ostrostrelci20070827.html

 Zde najdete odkazy na další ostrostřelecké spolky a jejich činnost, historii, fotografie a další informace také najdete v odkaze na pořad "Toulavá kamera", kde se ostrostřeleckých spolcích (především Loketském spolku) mluví: http://www.strelci.com/?p=189.

 Doporučujeme Vám kontaktovat také další ostrostřelecké spolky, zda by neměly informace o historii i dalších spolků, či se obraťte na archivy v okolí Pelhřimova. Např. Státní okresní archiv Pelhřimov: http://pelhrimov.mza.cz/.

 Další zdroje i s fotkami a zajímavostmi o různých ostrostřeleckých spolcích můžete najít např. zde:

* Konečný, Stanislav. Poličští střelci a ostrostřelci. 2., dopl. a rozš. vyd. Litomyšl: Ve spolupráci se Státním okresním archivem Svitavy se sídlem v Litomyšli vydal Stanislav Konečný, 2008. 49 s., [4] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-254-4087-2.

* Antl, Theodor. Dějiny sboru c.k. privileg. ostrostřelců v Třeboni. V Třeboni: nákl. sboru, 1902. 32 s.

* Kmošek, Petr. Chrudimští ostrostřelci a jejich malované terče: historie Sboru privilegovaných měšťanských ostrostřelců v Chrudimi a jeho malovaných terčů. Chrudim: Okresní muzeum Chrudim, 2001. 110 s. ISBN 80-902531-5-6.

* Gilbert, Adrian. Lovci lidí: vojenští odstřelovači. 1. české vyd. Praha: Naše vojsko, 2009. 276 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-206-1036-2.

* http://www.ostrostrelci.cz/index.php?id=obnoveni-a-soucasnost-spolku (Rakovník spolek)

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrost%C5%99elec

* http://sokolovsky.denik.cz/zpravy_region/ostrostrelci20070827.html

* http://www.ostrostrelci.cz/index.php?id=historie-ostrostreleckych-sboru

* http://www.ostrostrelec.eu/

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.08.2015 15:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu