Ostření zraku do zrcadla

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne následující:

člověk se dívá do zrcadla, které je od něj vzdáleno 2.5 metru, nicméně za sebou má volnou krajinu a strom v dálce 15 metrů (který se v zrcadle odráží). Dotyčný zrakem zaostří na odraz stromu v zrcadle - jsou jeho oči namáhány tak, jako by ostřil na objekt vzdálený 15 metrů (strom), nebo pouze 2.5 metrů (zrcadlo)?

Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

i když se při zobrazení v rovinném zrcadle jedná o zdánlivý obraz, naše oko ostří tak, jako by se jednalo o skutečný předmět. Vzdálenost předmětu od  zrcadla je stejná jako vzdálenost obrazu od zrcadla.  Tedy pokud se strom nachází 15 metrů od zrcadla za tím, kdo se do zrcadla dívá ze vzdálenosti 2,5 m, tak jeho oko zaostřuje na 15 m + 2,5 m = 17,5 m.
Že oko nezaostřuje na zrcadlo si může člověk snadno ověřit tím, že si například na zrcadlo něco nalepí. Pak buď vidí ostře strom, ale ne to, co je na zrcadle, a obráceně.

Použité zdroje

JAROSLAV, Reichl a Všetička MARTIN. Zobrazení rovinným zrcadlem. Encyklopedie fyziky [online]. [cit. 2021-11-18]. Dostupné z: http://fyzika.jreichl.com/[…]/473-zobrazeni-rovinnym-zrcadlem