Zajímá mě stáří budovy st.policie Rumburk a kdo a co v ní od počátku dostavby sídlil.Pamatuji si jenom vojenskou posádku a policii.Dekuji předem za odpověď Fišerová Oldřiška.
Zajímá mě stáří budovy st.policie Rumburk a kdo a co v ní od počátku dostavby sídlil.Pamatuji si jenom vojenskou posádku a policii.Dekuji předem za odpověď Fišerová Oldřiška.
Dobrý den jsem tady poprvé. Zháním normu ÚN 077575(Uvolňovač) z dubna 1955. Chci se zeptat zda tuto normu nemáte. Na ni navazovala norma ON 07 7575(Uvolňovač) z roku 1963 a tu už mám. Nevím na koho a kde se obrátit. Děkuji
Dobrý Co znamená úrok faráři svému ukázali? https://kramerius5.nkp.cz/view/uuid:1ed20270-2ffb-11de-8f63-000d606f5dc6?page=uuid:6ca44890-7b52-11e7-89ee-5ef3fc9ae867&fulltext=C%C3%ADtov Cítov 1401 děkuji
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda ve studovně je u každého stolu elektrická zásuvka pro notebook. Potřebuji sehnat klidné místo, kde budu moct psát. Předem děkuji za odpověď. S přáním krásného dne Michaela Kaňová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se v těchto větách nachází syntaktická chyba? A jestli se tyto věty nemohou takto používat? Popřípadě se tak nepoužívaly. Jedná se o věty: Jednoznačně pohrdá a cíleně se vyhýbá bývalým členům skupiny.Upozorňujeme vás o změně doručovací adresy naší organizace, která současně mění i svůj název. Děkuji.
Prosím o informaci, odkud bych si mohl stáhnout stavební normy, týkající se technologií a požadavků při výstavbě vícepodlažních budou pro bytové účely a pro přechodné ubytování (podnikové ubytovny) v 60. letech. Jde mi o odlišnosti v zvukové izolaci, síle stěn a stropů a podobné parametry. Dále bych chtěl vědět, zda existuje knihovna či archiv, shromažďující plány jednotlivých budou (např. v rámci bývalého kraje či okresu) Děkuji zdvořile.
Dobrý den, potřebovala bych vědět, zda pod ISBN nebo jinde je vedená - souhrnná zpráva o Královských českých zemských ústavech pro choromyslné do roku 1897. Dále bych potřebovala vědět, jaké jsou tituly k historii ústavu choromyslných Kosmonosy. Děkuji
Dobrý den, již dlouho se nemohu dopátrat, v jaké publikaci / pod jakým názvem vyšla níže uvedená báseň a kdo je jejím autorem, znám jen úryvek - můžete mi pomoct? Matička dvě dcery měla: Dorka byla nevlastní. Na Tonce chyb neviděla, jen se mazlívala s ní, jen se na ni usmívala, nevlastní jen hubovala. Do krajek a do hedvábí strojí matka Toničku, Dorce dává staré hábky, spravovanou sukničku. Ale běda! Tonka kulhá, šišlá. Bába radit přišla. „Dorka ubírá ji krásu“ výrok babin jizbou zněl. „Ubírá jí útlost v pasu, moudrost, krásu, mládí pel. Vypuďte ji ze stavení! Zmořte! Jiné rady není“ Uléhají matka dcerou, Dorka podivný má sen: Bloudí kobkou lesa šerou a nemůže trefit ven. Pořád lesem bloudí, chodí, Bože, kdo ji vysvobodí? Usedla si ke studánce dlouhou chůzí znavena. Ví, bez vůdce, bez ochránce, že tu v lese ztracena. Náhle úsměv se jí vrací: vidí: v studánce jsou raci, Mezi nimi pstroužek zlatý, raci podnikají hon. Ach, již do klepet je jatý, Dorka slyší jeho ston. Pstroužka z klepet vysvobodí a hle! Rybka ploutve shodí, mládeneček před ní stojí, švarné dívce vzdává dík. Vyvádí ji z lesa hloubi, z temna lesa na chodník. chvojí Vede ji až ku chaloupce, podává jí ořech v sloupce. „Vezmi, Dorko, bez odkladu, oříšek tě vyprostí od bídy a nouze, hladu, od smrtelných úzkostí.“ Láskyplně pohléd‘ na ni. V tom procitla, ořech v dlani. Ořech do kapsičky skrývá a jde po práci a zpívá. Tonka v smíchu šeptá matce: radš ať zpívá pohřební! Dorka pleje na zahrádce a již bude k poledni. Macecha jde s hubou na ni: „Chceš být dneska bez snídaní?“ „Ach, matičko, nemám hladu, nasytil mne krásný sen“. „Jen posnídej, bez odkladu!“ „Nechte mě dřív doplet len!“ „Nejprv‘ vypij hrnek mléka, pak se chystej do daleka!“ „Kam, matičko milá, rcete?“ „Jen pij, však poznáš hned. Tam kde radost věčná kvete“. Dorka k mlíčku chýlí ret. V tom Tončina spatří psíčka, nalije mu hrnek mlíčka. Pij, miloušku! Co se děje? pes jen lízl, pošel hned. Macecha však zlostně kleje: „Pro tě chystaly jsme jed! Žes nám psíčka otrávila, do sklepa tě zavřem, milá. Jed tě minul, zajdeš hladem!“ Poslechla jak beránek. Neuzří už nad západem hořet zlatý červánek. Po schodech se tiše béře, uzamkly se za ní dveře. Míjí týden, míjí druhý, Dorka ani neklepá. Jal už smrti sen ji tuhý? Macecha jde do sklepa. Vchází s rozsvícenou svící, stane s udivenou lící. Před ní čaroskvoucí síně plna světla, nádhery, Dorka při jídle a víně hatí její záměry. Ptá se plna nenávisti: Kdo ti dává pít a jísti?“ Vše zmizelo v okamžiku jak kouzelná vidina.- Úsměv na růžovém rtíku zbyla Dorka jediná. K maceše se přitulila: „Vítám vás, maměnko milá“ Vyveďte mě na slunéčko z té podzemní temnoty, Vyveďte mě na slunéčko do největší roboty. Nemějte už na mne hněvu, světla přejte mi a zpěvu. ??????? (konec neznám a hledám)
Dobrý den, rodina se jmenuje Kopecká, mohu napsat adresu rodina Kopecká i Kopeckých?
Dobrý den, hledám podle kterého PAŘÍKA se jmenuje Paříkova ulice v Praze 5. Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, v archivu Augusta Sedláčka (Skříň A, řada A10, zásuvka A10D, lístek č. 142) jsem objevil zápis o Václavu Zlémknězi z Lomnice. Dalo by se o něm zjistit něco víc? Zápis pochází z archivu Vysoké Mýto A47
Dobrý den, V rejstřících a urbářích byl hlavně u lánových obcí hukvaldského panství používaný pojem 1 lán. Dá se nějak charakterizovat? Měl nějaké "rozměry"? Děkuji
Zdvořile prosím o informaci,které práce botanika prof.Karla Domina byly vydány po 10.6 1953 a to pokud možno i zahraničí.Děkuji Karel Domin P.S.Ev.kde by bylo možno je získat
Prosím, jaký je skutečný počet obrazových příloh (ilustrace Jana Gotha) ve druhém vydání nakladatelství Mazáč (1930-31)? Pozdější vydání mají počty u jednotlivých dílů I.-10, II.-10, III.-10, IV.-9 a V.-9. Počty uváděné u vydání 1930-31 v NKC jsou vyšší. Děkuji Vám předem za odpověď.
Dobrý den, dozvěděl jsem se, že román P. Ryana Jak jsem vyhrál válku (Naše vojsko, 1970) vycházel také na pokračování v časopisu Dikobraz. Prý někdy kolem roku 1976. Nevíte, prosím, přesnější údaj? Tedy v jakém ročníku, popřípadě konkrétních číslech, vycházel? Předem Vám velmi děkuji za informaci.
Dobrý den, jak prosím vyhledám ve Vašem online katalogu všechny časopisy, které máte k dispozici? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, nejsem u vás registrovaná a ráda bych si půjčila knihu "Ritzer, G. (1996) McDonaldizace společnosti." Jaký je prosím nejrychlejší postup, abych si knihu mohla v pondělí půjčit? Děkuji za odpověď. Pěkný den Vilímová
Dobrý den. Prosím o zjištění případného výskytu těchto jmen: Baroš, Barosch pro obec Vigantice Fojtášek, Fojtaschek pro obec Horní Bečva Terrich, Durrich, pro obec Loučka u Lipníka Vavrda pro oblast Červená Lhota, Bílá Lhota, Mohelnice, Loštice Děkuji.
Dobrý den, rád bych věděl jak vznikla příjmení Bouška, Macháček a Zach. Děkuji předem.
Dobrý den, zajímalo by mne jak a z čeho vzniklo příjmení Víšek. Děkuji za odpověď a přeji hezký den