Dotaz na vydání Palackého Dějin národu českého v Čechách a na Moravě

Text dotazu

Prosím, jaký je skutečný počet obrazových příloh (ilustrace Jana Gotha) ve druhém vydání nakladatelství Mazáč (1930-31)? Pozdější vydání mají počty u jednotlivých dílů I.-10, II.-10, III.-10, IV.-9 a V.-9. Počty uváděné u vydání 1930-31 v NKC jsou vyšší. Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

v "Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě", vydání L. Mazáče z  let 1930-1931 jsme našli celkem  48 ilustrací Jana Gotha (nepočítáme ilustrace, které byly uvedeny na jednotlivých sešitech vydání a jsou do jednotlivých dílů vevázány). Na obálkách vevázaných do prvního svazku bylo inzerováno, že celé dílo bude obsahovat 50 maleb Jana Gotha.

* PALACKÝ, František a KÁLAL, Karel, ed. Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. [U L. Mazáče 2. vyd.]. V Praze: L. Mazáč, 1930-1931. 5 sv.

 

Počty ilustrací v jednotlivých dílech jsou následující:

* 1. díl - 10 ilustrací Jana Gotha (jedna ilustrace objevuje ve svazku dvakrát, jde tak o devět různých maleb) + 7 stran s fotografiemi různých obrazů, lokalit atd.

* 2. díl - 10 ilustrací Jana Gotha

* 3. díl - 10 ilustrací Jana Gotha

* 4. díl - 9 ilustrací Jana Gotha

* 5. díl - 9 ilustrací Jana Gotha

 

Máte pravdu, že v online katalogu NK ČR (https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002368937&local_base=NKC) jsou uvedeny odlišné počty obrazových příloh:

* 1. díl - NKC: 17 obrazových příloh (mělo být tedy jít o 10 ilustrací a 7 stran fotografií)

* 2. díl - NKC: 10 obrazových příloh - údaj souhlasí počtem ilustrací, které jsme ve svazku našli

* 3. díl - NKC: 12 obrazových - svazek jsme prošli dvakrát, více jak deset ilustrací jsme nenašli

* 4. díl - NKC: 10 obrazových - svazek jsme prošli dvakrát, více jak devět ilustrací jsme nenašli

* 5. díl - NKC: 10 obrazových - svazek jsme prošli dvakrát, více jak devět ilustrací jsme nenašli

 

Odlišný údaj v NKC mohli vzniknout kopírováním informací v rámci záznamu, nezdá se, že by ze svazků byla nějaká stránka vytržená, i když vyloučené to samozřejmě není.  Předáme záznam kolegům a požádáme je o zkontrolování záznamu v NKC.

 

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.03.2018 22:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu