dotaz na ulici

Text dotazu

Dobrý den, hledám podle kterého PAŘÍKA se jmenuje Paříkova ulice v Praze 5.
Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

ulice Paříkova na Vysočanech se jmenuje podle MUDr. Václava Paříka (1839-1901), lékaře a starosty v Třebenicích u Lovosic.

Původně před rokem 1895 se tato ulice jmenovala Nádražní (podle své polohy). V letech 1903-1904 byla tato ulice rozdělena a vysočanská část se jmenovala Riegrova podle Františka Ladislava Riegra a libeňská část se jmenovala Paříkova. Když se v roce 1922 Vysočany staly součástí Velké Prahy, byly obě části této ulice opět spojeny pod jeden společný název, a to Paříkova ulice

Zdroje:

* LAŠTOVKA, Marek a kol. Pražský uličník : Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 2. díl. (O-Ž). 1. vyd. Praha : Libri, 1998. ISBN 80-85983-25-7.