Dotaz na syntaktickou chybu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda se v těchto větách nachází syntaktická chyba? A jestli se tyto věty nemohou takto používat? Popřípadě se tak nepoužívaly.
Jedná se o věty: Jednoznačně pohrdá a cíleně se vyhýbá bývalým členům skupiny.Upozorňujeme vás o změně doručovací adresy naší organizace, která
současně mění i svůj název. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto druhu byste měla spíše směrovat na pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/; my jsme knihovníci. To, jestli se jedná o chyby v gramatických jevech, (tady syntax a syntaktické chyby = odchylky od větné skladby podle syntaktického hlediska, považované za slohovou neobratnost), se můžeme pouze domnívat.

Věty bychom nejspíš "cítili" např. takto:

Jednoznačně pohrdá bývalými členy skupiny a cíleně se jim vyhýbá.

Upozorňujeme vás na změnu doručovací adresy...