Dotaz na starý český výraz

Text dotazu

Dobrý
Co znamená úrok faráři svému ukázali?
https://kramerius5.nkp.cz/v[…]867&fulltext=C%C3%ADtov
Cítov 1401

děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Bohužel, nejsme schopni s jistotou určit, co výraz značí, a proto Vám můžeme nabídnout pouze spekulaci na základě dohledaných informací o vazbě slova úrok na dobu a církev.

Může například jít o úrok finanční. V tomto případě by se mohlo jednat o pokus bratrů k dosažení smíry s církví či Bohem, jelikož lichva byla do roku 1484 v zemích Koruny české zakázána a nahlíželo se na ni jako na kacířský hřích (odtud plyne například výraz "nekřesťanská cena").

Alternativně o tomto slovním obratu můžeme přemýšlet jako o odvozenině ze slova "rokovat" (radit se, rozhodovat se). Jelikož bratři úrok (v tomto smyslu by tedy šlo o společnou dohodu) faráři ukazují na zádušní mši svých rodičů, mohl by tedy výraz odkazovat na domluvu o rozdělení majetku.

Bohužel ani jedno nabízené chápání nemůžeme zaručit. Pokud chcete pátrat po odborném vysvětlení, doporučujeme se obrátit například na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR, nebo na badatele zabývající se středověkými nábožensko-právními postupy.