Dotaz na výskyt jmen v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651

Text dotazu

Dobrý den.
Prosím o zjištění případného výskytu těchto jmen: Baroš, Barosch pro obec Vigantice
                                                                                          Fojtášek, Fojtaschek pro obec Horní Bečva
                                                                                          Terrich, Durrich, pro obec Loučka u Lipníka
                                                                                           Vavrda pro oblast Červená Lhota, Bílá Lhota, Mohelnice, Loštice
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

třetí rekatolizační komise, výsledkem jejíž činnost je Soupis poddaných podle víry, působila pouze v českých krajích (Hradecko, Boleslavsko, Litoměřicko, Plzeňsko, Kouřimsko, Čáslavsko a Bechyňsko). Pro Moravu a Slezsko, kde se nacházejí obce, které hledáte,  nebyl vůbec zpracován.

O několik let (1654) později vznikla v Čechách Berní rula, která byla prvním úplným soupisem daňových povinností. Obsahovala seznam osob povinných platit daně a údaje o jednotlivých usedlostech. Na Moravě vznikaly v letech 1656-1657, respektive 1669-1679 tzv. Lánové rejstříky, které byly obdobou Berní ruly. Na rozdíl od Berní ruly, kde byl základem daňového výpočtu jeden osedlý (= sedlák), u Lánových rejstříků je základem lán.

Lánové rejstříky, které vyšly tiskem, bohužel neobsahují žádné jména. Pomoci by Vám snad mohly originální Lánové rejstříky, které jsou uložené v Moravském zemském archivu. V digitalizované podobě jsou dostupné na
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/a8sl4dd2bad3D1.htm. Digitalizované Lánové rejstříky by měly být k dispozici pro všechny Vámi zmíněné obce. Ovládání aplikace je velmi jednodué, jedinou komplikace může představovat fakt, že je nutné do určité míry ovládat kurent abyste mohl jednotlivá jména přečíst.

Použité zdroje

* https://is.muni.cz/th/17450[…]ach_v_polovine_17._stoleti. pdf
* https://www.czso.cz/[…]/f04148a3-2615-4949-b3fa-d4b1e3d7ab41?version=1.0
* http://www.genea.cz/[…]/
* Řičař, Kristoslav. Občanská genealogie: základy rodopisné práce. 1. vyd. Praha: IŽ, 2000. s. 36-37. ISBN 80-240-1080-1.