Dotazy

1. 12. 1979

Dobrý den,ráda bych věděla jaký byl den 1. 12. 1979?

1. cesky preklad Cervantesova dona Qiujota

Zajima me, za jakeho duvodu se kun dona Quijota objevuje v ceskych prekladech a nasledkem toho i v ceskem povedomi (a v bas. motivech) jako KOBYLA Rosinanta, kdyz v originale je to hrebec Rocinante. DQ ho v knize pojmenovana vcetne vyslevetleni motivace tohoto pojmenovani a krome toho je v knize scena, kdy Rocinante potka jinou kobylu - toto setkani je v Cj dost komicke. Chtel bych proto nalezt prvni preklady romanu o DQ to CJ, priapdne jeho casti, pripadne preklady do NJ, ktere se objevovaly na uzemi Cech v 19. stol (nebo i drive? - tezko). Pokud je prvnim prekladem vydani Josefa Pečírky z roku 1864 (gen. kat. I, Cer 431), jak se tam Rocinante objevuje? A Pichluv preklad u Kobra 1866,1868? Pripadne pokud nekdo tento \"problem\" vyresil - kdo a kde? Velice dekuji za odpoved a doufam ze neni prilis narocna...

1. května

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na články, studie nebo publikace, které by se zabývaly slavením svátku "1.květen" v době první republiky (1918-1938) nebo které by se zabývaly jeho historií(vznikem) a dřívějším slavením. Našla jsem si zatím tyto dvě publikace: BĚLINA, J. První máj 1938: k jubilejním oslavám šedesáti let Českosl. sociálně demokratické strany dělnické. Praha: Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství, 1938, 15 s. FASORA, Lukáš. Dělník a měšťan: vývoj jejich vzájemných vztahů na příkladu šesti moravských měst 1870–1914. 1. vyd. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2010, 423 s. ISBN 978-80-7325-233-5.

1. ošetřovatelské školy ve světě

Dobrý den, sháním informace o 1. školách pro ošetřovatelky (sestry) v zahraničí. Především by mě zajímaly USA a Evropa. Uvádí se 1. škola v Londýně a jiné informace nejsou dostupné. Prosím o odkazy, kdy mohu hledat. Děkuji

1) rodal - význam slova a jeho německý překlad, 2) Světlá, Šmilovský - nejasnosti v jejich díle

Prosím, 1) co je přesně "rodal", na nějž podle Jiráskových Starých pověstí českých přísahali u vchodu do Staronové synagógy Židé při přích s křesťany, a jak by se tento výraz správně přeložil do němčiny (vč. správného rodu, tedy členu určitého)? 2) Žijí a pracují dosud badatelé zabývající se dílem K. Světlé (krom pana Antonína Kopky, který nemá mail ani telefon) a A.V. Šmilovského - a pokud ano, mohla bych na ně dostat mail? Našla jsem v díle těchto autorů nejasnosti.

1.světová válka

Dobrý den, měl bych k Vám dotaz ohledně nějaké základní literatury k 1. světové válce (zejména k jejím kořenům a otázce vyhnutelnosti či nevyhnutelnosti války)

1. světová válka

Při návštěvě Neratova /Orlicko/jsme se u pomníku padlých v 1.světové válce /všechna jména německá/dostali do sporu,zda tito lidé bojovali za Rakousko-Uhersko či Německo.Toto území snad od r.1866 patřilo Prusku.Prosíme o laskavou odpověď

1 světová válka evakuační nemocnice.

V databázi vojenského ústředního archivu jsem nalezl záznam o zranění svého předka v Srbsku z prosince 1914. Dle tohoto záznamu se můj předek nacházel v Res Spit Nr. 3/8 in Grk. Tedy reservní nebo záložní špitál č. 3/8 ve vesnici Grk v Srbsku. Dalším záznamem je až jeho úmrtí v roce 1915. V databázi ústředního voj. archivu se nachází záznam, že zemřel v evakuační nemocnici v Rusku (není bohužel známo o jakou nemocnici se jednalo) jako příslušník náhradního praporu pěšího pluku č. 11. Historii pěšího pluku č. 11 Františka Palackého jsem dohledal, ale co byl onen náhradní prapor tohoto pluku? Potom by mne zajímalo jestli je známo cokoliv o záložní nemocnici č. 3/8 v osadě Grk v Srbsku a nakonec co si mám představit pod pojmem evakuační nemocnice?

1 zlatý, kupní síla

Na stavbu pomníku sběratele písní na Moravě Františka Sušila byla v r. 1893 vypsána sbírka. Podle záznamů byla nejběžnější částkou, zasílanou složenkou, 1 zl. od farářů, učtelů atp. Zámožnější zasílali i 5 zl. Chtěl bych vědět, kolik tato částka asi představuje v dnešní době.

10 největších tiskáren v ČR

Prosím Vás, dělám teď projekt do školy na téma Trh Tisku v Čechách a chtěla bych Vás poprosit, jestli nevíte, jakých je 10 největších tiskáren v Čechách, které se zabývají především tiskem časopisů a reklamních katalogů?

107 zlatých a 55 krejcarů v roce 1800

Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz. Chtěla bych vědět,jakou hodnotu představovala v roce 1800 suma- 107 zlatých a 55 krejcarů. Jestli by bylo možno uvést srovnatelný příklad,podle kterého bych si hodnotu mohla představit. Za tuto sumu 107 zlatých a 55 krejcarů koupila obec Mladotice(ze sbirky občanů) od Správy náboženského fondu kapli Jména Panny Marie - stavitel Jan Blažej Santini. Děkuji a velice se těším na odpověď.

11. pěší pluk malé upřesnění

Velmi děkuji za odpověď na oba mé dotazy a omlouvám se za ne zcela přesné zadání. Zde je zranění mého pradědy v roce 1914, tady jsem si opravdu spletl zdroj. Jeho zranění se nachází zde: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/28710429 výtisk č. 123 ze 4. 12 1914, str. 36. Text: Prokopec Josef, Inft. IR. Nr. 11, 12 Komp. Skakan (Skaličany), 1881, Schlus i. d. l. Unterarm, (schlus in den linken unterarm) ResSpit. Nr 3/8 in Grk. Tedy infanterista Infanterie regiment Nr.11. takže Písecký pěší pluk č. 11. Skaličany spadaly do Píseckého obvodu. Zde je úmrtí mého pradědy v roce 1916: http://www.vuapraha.cz/soldier/8164118 Náhradní prapor čs. pěšího pluku 11 Františka Palackého. Neuváděl jsem střeleckého. Tady mne zarazil právě ten náhradní prapor a potřeboval bych pouze vědět zda se jedná v obou případech o stejnou jednotku. Ještě jednou děkuji.

14 pražských mučedníků

Dobrý večer, hledám literaturu týkající se 14 pražských mučedníků. Zajímají mě kokrétně tituly: Necrologium Fratrum minorum Provinciae Bohemiae, Rukopis Prosečský: vpád Pasovský, Jedenáct svědectví a listin o mučednících pražských v originálech. Hedala jsem už asi ve všech velkých i odborných katalozích, ale bez úspěchu. Mohli byste mi poradit na koho se mám obrátit? Nevím, zda mají františkáni od Panny Marie Sněžné nějakou knihovnu? Děkuji.

17. století

Zajímalo by mě, jak to vypadalo v 17. století s matematikou, filozifií a astronomií, jací průkopníci v této době žili, jaké významné objevy se uzkutečnily, co bylo vynalezeno...

18.srpna 1993, události

Dobrý den,prosím vás o zaslání informací,jestli je datum 18.srpna 1993 něčím významný,jestli se stala nějaká událost,nebo jestli se nenarodil někdo slavný 18.srpna jakéhokoli roku. Děkuji

1865 Time Domain Energy Spectrum

What technology and equipment in 1865 was used in conjunction with extracting and measuring the frequency and measuring the hertz output.

1918 poválečné reparace vyměřené nové ČR

Nově vzniklé ČR r. 1918 byly vyměřeny reparace. Jak velké a komu je měla naše republika platit.Byly vůbec kdy splaceny?? Jak měly platit a komu ostatní země na straně poražených?? Jak bylo zařazeno nové sovětské Rusko?? -vítěz či poražený??

1947 European Championship in basketball in Prague

Between 27 April and 3 May 1947 in Prague there was played European Championship in basketball. I'm looking for the names of Polish referees which refereed games in that tournament and which exactly games they refereed. Probably these details can be found in Czechoslovakian sport newspapers from that time. Hope you will help me. Thank you in advance

1968 in Prague

I have to do an essay about the year of 1968 in Praga and, since I have nt found books about the subject, I would be delighted if you could give me any sugestion.

Hledání v archivu