1) rodal - význam slova a jeho německý překlad, 2) Světlá, Šmilovský - nejasnosti v jejich díle

Text dotazu

Prosím,
1) co je přesně "rodal", na nějž podle Jiráskových Starých pověstí českých přísahali u vchodu do Staronové synagógy Židé při přích s křesťany, a jak by se tento výraz správně přeložil do němčiny (vč. správného rodu, tedy členu určitého)?
2) Žijí a pracují dosud badatelé zabývající se dílem K. Světlé (krom pana Antonína Kopky, který nemá mail ani telefon) a A.V. Šmilovského - a pokud ano, mohla bych na ně dostat mail? Našla jsem v díle těchto autorů nejasnosti.

Odpověď

Dobrý den,

Českožidovské listy, Roč. 5, 1899, 19.7., Čís. výt. 14, s. 2  uvádí ve vysvětlení pojmu rodal, že se jedná o Starý zákon. Stejné vysvětlení uvádí i poznámka přímo v některém vydání Starých pověstí českých od Aloise Jiráska nebo elektronická encyklopedie Wikipedie, viz Z Wikipedie:

Žili v ponížení a jen ve svém Židovském Městě.[1] Ale o tom věřili, a víra ta šla od pokolení do pokolení, že je starší nežli sama hrdá Praha, že jejich otcové tu měli osadu dříve, nežli Libuše založila pražský hrad. A také si s pýchou povídali, že stará-nová jejich synagóga,[2] u jejíchž dveří na stupni přísahali ve při s křesťany na svatý rodal,[3] je staršího původu nežli kostel sv. Víta a nežli všechny kostely pražské.

[3] Starý zákon

Co se týká přesného překladu do němčiny (vč. správného rodu, tedy členu určitého) bohužel nemůžeme s určitostí říct, nejsme němčináři - překladatelé. Budete muset využít jiné zdroje. Některé prameny uvádějí pro německý překlad Starého zákona např. Altes Testament, (střední rod das).

Doporučujeme obrátit se na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/ nebo Literární archiv Památníku národního písemnictví http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/20-literarni-archiv/, kde by mohli poskytnout informaci, kdo se zabýval nebo zabývá v současné době dílem Karoliny Světlé a A.V. Šmilovského. Domníváme se ale, že kontakt v podobě emailu nebo čísla telefonu je považován za osobní údaj, který nelze bez svolení té které osoby poskytnout.

Obor

Filozofie a náboženství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.11.2013 12:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu