1) rodal - význam slova a jeho německý překlad, 2) Světlá, Šmilovský - nejasnosti v jejich díle

Text dotazu

Prosím,
1) co je přesně "rodal", na nějž podle Jiráskových Starých pověstí českých přísahali u vchodu do Staronové synagógy Židé při přích s křesťany, a jak by se tento výraz správně přeložil do němčiny (vč. správného rodu, tedy členu určitého)?
2) Žijí a pracují dosud badatelé zabývající se dílem K. Světlé (krom pana Antonína Kopky, který nemá mail ani telefon) a A.V. Šmilovského - a pokud ano, mohla bych na ně dostat mail? Našla jsem v díle těchto autorů nejasnosti.

Odpověď

Dobrý den,

Českožidovské listy, Roč. 5, 1899, 19.7., Čís. výt. 14, s. 2  uvádí ve vysvětlení pojmu rodal, že se jedná o Starý zákon. Stejné vysvětlení uvádí i poznámka přímo v některém vydání Starých pověstí českých od Aloise Jiráska nebo elektronická encyklopedie Wikipedie, viz Z Wikipedie:

Žili v ponížení a jen ve svém Židovském Městě.[1] Ale o tom věřili, a víra ta šla od pokolení do pokolení, že je starší nežli sama hrdá Praha, že jejich otcové tu měli osadu dříve, nežli Libuše založila pražský hrad. A také si s pýchou povídali, že stará-nová jejich synagóga,[2] u jejíchž dveří na stupni přísahali ve při s křesťany na svatý rodal,[3] je staršího původu nežli kostel sv. Víta a nežli všechny kostely pražské.

[3] Starý zákon

Co se týká přesného překladu do němčiny (vč. správného rodu, tedy členu určitého) bohužel nemůžeme s určitostí říct, nejsme němčináři - překladatelé. Budete muset využít jiné zdroje. Některé prameny uvádějí pro německý překlad Starého zákona např. Altes Testament, (střední rod das).

Doporučujeme obrátit se na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/ nebo Literární archiv Památníku národního písemnictví http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/20-literarni-archiv/, kde by mohli poskytnout informaci, kdo se zabýval nebo zabývá v současné době dílem Karoliny Světlé a A.V. Šmilovského. Domníváme se ale, že kontakt v podobě emailu nebo čísla telefonu je považován za osobní údaj, který nelze bez svolení té které osoby poskytnout.