Historie přijmení

Text dotazu

Kdy byla zavedena přijmení v dnešní podobě a jak se totožnost lidí určovala dříve.

Odpověď

Osobní jméno bylo až do 18. století jediným nebo aspoň hlavním označením osoby. Dědičná příjmení se vyvíjela postupně z nedědičných příjmí (přízvisek), kterými se rozlišovali lidé stejného jména v obci či jiném kolektivu, např.Janovi řečenému Janák, Jan či Janota literát, atd.
Naše příjmení vznikala od 14. do 18. století. Především potřeba evidence osob vedla k ustálení příjmení. Dědičnost a neměnnost příjmení byly uzákoněny roku 1780. Dnešní grafická podoba příjmení se datuje od poloviny 19. století. Příjmení vznikala z rodných a křestních jmen, tj.osobních, z místních jmen, z apelativ, tj.podstatných a přídavných jmen, sloves, částic a citoslovcí obecného významu, ze slov cizího původu.
Toto jsou pouze základní informace, více se dočtete v knize, z které jsme čerpali. MOLDANOVÁ. Dobroslava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha: Agentura Pankrác, 2004.
229 s. ISBN 80-86781-03-8.