příjmení Čtveráček

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ příjmení Čtveráček a jestli nemá nějakou spojitost s příjmením Štveráček. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Čtveráček je zdrobnělinou z příjmení Čtverák, které vzniklo z apelativa čtverák = šibal, šprýmař, podvodník, tulák; též účastník selských bouří v 17. století, který pocházel z pražské městské chudiny; čtverák též za čtyrák = měděná mince v hodnotě čtyř grošů.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2014 v ČR 113 mužů s příjmením Čtveráček (s věkovým průměrem 44 let) a 116 žen s příjmením Čtveráčková (s věkovým průměrem 43 let). Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Použité zdroje

* www.nasejmena.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)