Dívčí válka ve starších českých kronikách

Text dotazu

Dobré odpoledne,
chtěla bych se zeptat v kterých dalších kronikách z období do 19. století (kromě Kosmovy, Dalimilovy, Hájkovy nebo Kuthenovy) se nachází pověst o dívčí válce?
Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

dotaz na zpracování dívčí války v kronikách i s doporučenou literaturou jsme již zpracovávali v loňském roce a odpověď je dostupná zde: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/divci-valka.

O dívčí válce v kronikách poměrně podrobně hovoří i heslo ve wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C3%ADv%C4%8D%C3%AD_v%C3%A1lka .

K jednotlivým Vámi zmíněných kronikám (Kosmova kronika (12. stol.), Dalimilova kronika (14. stol.), Kronika Martina Kuthena ze Šprinsberku (16. stol.) a Kronika Václava Hájka z Libočan (16. stol.)), bychom si dovolili doplnit snad jen:

*Kronika Jana Marignoly - čerpá z Kosmase (14. stol.) - pohanské období zcela podle Kosmy (v latině) Text vydán v souboru:

Dalimil et al. Dalimili Bohemiae chronicon; Annales Heinrici Heimburgensis; Vita Karoli IV Imperatoris; Sermones post mortem Karoli IV Imperatoris per Johannem, Archiepiscopum Pragensem, et Mag. Adalbertum Ranconis de Ericinio facti; Johannis Neplachonis, abbatis opatovicensis, Chronicon; Johannis de Marignola Chronicon;. V Praze: Nadání Františka Palackého, 1882. Prameny dějin českých. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:47b179c0-0070-11e7-8830-005056827e51

*Kronika Přibíka Pulkavy z Radenína (14. stol.) - rozvedl více a dramatičtěji průběh dívčí války Plný text kroniky Přibíka z Radenína lze nalézt zde:

PULKAVA Z RADENÍNA, Přibík. Přibíka z Radenína řečeného Pulkavy kronika česká: Kronika Vavřince z Březové ; Výtah z kroniky Vavřince z Březové ; Vavřince z Březové Píseň o vítězství u Domažlic ; Tak zvaná kronika University pražské ; Kronika Bartoška z Drahonic ; Přidavek kroniky Bartoška z Drahonic = Przibikonis de Radenin dicti Pulkavae chronikon Bohamiae = Laurentii de Brezowa historia hussitica = Excerpta ex historia Laurentii de Brezowa = Laurentii de Brezowa Carmen de victoria Bohemorum apud Domazlitz = Chronicon Universitatis Pragensis = Chronicon Bartossek de Drahonicz = Additamentum ad chronicon Bartossek de Drahonicz. Praha: Nadání Františka Palackého, 1893. Dostupné také z: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:5665cab6-05fa-11e1-9caa-0050569d679d.

*Nová kronika česká Františka Martina Pelcla - o dívčí válce se pojednává na s. 103 PELCL, František Martin. Nowá Kronyka Cžeská. Djl Prwnj, od počátku až do léta 1092. Wytisstěno w Praze: w impressý c.k. normálnj sskoly, 1791. [28], 452 s. Dostupné také z: https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002401631&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false.

Celý text některých výše zmíněných kronik - českých a latinských, např "Dalimilovu kroniku" - naleznete zde:

Dalimil et al. Dalimili Bohemiae chronicon; Annales Heinrici Heimburgensis; Vita Karoli IV Imperatoris; Sermones post mortem Karoli IV Imperatoris per Johannem, Archiepiscopum Pragensem, et Mag. Adalbertum Ranconis de Ericinio facti; Johannis Neplachonis, abbatis opatovicensis, Chronicon; Johannis de Marignola Chronicon;. V Praze: Nadání Františka Palackého, 1882. Prameny dějin českých. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:47b179c0-0070-11e7-8830-005056827e51.