Čokoláda

Text dotazu

Dobrý den může mít čokoláda vliv na nějakou
kyselinu?

sledoval jsem film a tam ukázali že čokoláda zastavila (kyselinu syrovou)
prý pro kyselinu je čokoláda laktosa a sacharosa C18, h22, o11,
polysacharidy kyseliny by měla reagovat s cukry za vzniku jednoduchého
uhlíku a husté sraženiny.

je to pravda nebo blbost přece čokoláda by se měla v kyselině rozpustit

Odpověď

Zřejmě se jedná o reakci na film, který je trochu pohádkou, kde je možné i to, co je nemožné.
Čokoláda je vysoce emulgovaný, tučný, prakticky bezvodý produkt, který sice teplem měkne, ale v pevné formě je chemicky dost odolný. Je složena z organických látek, především tuků a sacharidů (jak uvádíte hlavními cukry jsou sacharóza a laktóza). Vzhledem k tomu, že koncentrovaná kyselina sírová způsobuje dehydrataci (zuhelnatění) organických látek, zřejmě by z čokolády skutečně zůstala jen nevzhledná černá hmota.
Pochybuji, že někdo zkoušel lít kyselinu sírovou na čokoládu, aby s tím měl praktickou zkušenost. Nedoporučuji to zkoušet.