výroční zprávy knihoven

Text dotazu

Dobrý den, stále častěji i knihovny vydávají výroční zprávy (bývají podmínkou žádosti v dotačním řízení u nadací...). Existuje právní norma, jak by měla vypadat výroční zpráva knihovny? Vím, že povinnost zpracovávat VZ mají nadace, nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, ale také organy uzemní samosprávy a státní správy.

Odpověď

V současné době neexistují závazné předpisy o tom, jak mají výroční zprávy knihoven vypadat, ani povinnost je vypracovávat. Takové předpisy jsou např. pro akciové společnosti a pravděpodobně pro některé státní orgány, jako jsou ministerstva. Nicméně se v současné době směrnice o VZ pro instituce, jako jsou knihovny, připravují.
Národní knihovna při vydávání výročních zpráv (vydávání bylo obnoveno r. 1992) navazuje na prvorepublikovou tradici a zároveň reaguje na zájem zahraničních institucí a čtenářů. Výroční zprávy NK jsou proto také poměrně obsáhlé a zveřejňují materiály, které by zřejmě nemusely být povinnou součástí obdobných zpráv.
Pokud máte v úmyslu vydávat výroční zprávy vaší knihovny, můžete konzultovat výroční zprávy NK (1998-2002), zveřejněné na našich stránkách (O knihovně >> Výroční zprávy: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Vyrocni_zpravy&submenu3=59). V současnosti však obsah závisí na dané instituci.

Dodatek: Patrně od r. 2005 platí předpis pro roční zprávy podle vyhlášky MF ČR č. 323/2005 Sb.