Význam slova "berylná"

Text dotazu

Prosím Vás o zjištění možného původu slova
"berylná". Toto slovo se nachází v básni Šokovaná růže (s delfínem), autorem
této básně je Oldřicha Mikuláška - Skupina literátů HOST DO DOMU. V básni
pak přesná formulace zní: "(A fakt, už to není jenom tak, asi tě vážně řeru,
jak svorně praví dnešní věštkyně, dívky to berylné se smyslem pro věc.)"

Odpověď

Dobry den,

podle elektronickeho zdroje wikipedie,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Beryl, je "beryl mineral, historicky nazev odvozeny od reckeho beryllos, kterym se oznacovaly drahokamy modrozelene jako morska voda. Cire odrudy se ve staroveku brousily do optickych cocek a pouzivaly jako bryle (beryl cisare Nerona)."

Dalsi zdroj: Ottuv slovnik naucny. Illustrovana encyklopaedie obecnych vedomosti. Praha: J. Otto, 1890.

S. 878-879: "Beryll nerost, ...Jsa bezbarvy, casteji vsak zbarveny do zelena, zluta, modra, vzacne tez do svetle ruzova..."; rozlisuji se berylly podle barvy - zeleny se nazyva smaragd, bledemodra odruda je aquamarin

"Beryllium cili glycium...jest vzacny dvoumocny lehky kov ze skupiny horciku...vyskytuje se zvlaste jako kremicitan nejhojneji v beryllu..a j.

vzacnych nerostech..."

Je zastoupen v chemickem prumyslu jako soucast ruznych sloucenin, napr.chlorid berylnaty, berylnatan sodny, hydroxid berylnaty

V basni Sokovana ruze (s delfinem) z knihy MIKULASEK, Oldrich. Verse. III.

Praha: Ivo Zelezny, 1998. si ale autor nejspis predstavoval divku jako drahokam.