Vývoj legislativy ochrany památek v krajině

Text dotazu

Přehled současného stavu legislativního rámce ochrany archeologických památek v krajině (jak v rámci ZPF, tak PUPFL), vývoj legislativy, možnosti identifikace a katalogizace

Odpověď

Současné právní předpisy pro péči o archeologické dědictví shrnuje BUREŠ, Michal. Management archeologického dědictví. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2014, s. 15-37. ISBN 978-80-261-0378-3. https://www.academia.edu/31924617/Management_archeologick%C3%A9ho_d%C4%9Bdictv%C3%AD

Jedná se především o Zákon o státní památkové péči č. 20/1987 Sb. https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/pamatky-a-pamatkova-pece/pravni-predpisy-a-mezinarodni-dokumenty/zakon-o-pamatkove-peci a Úmluvu o ochraně archeologického dědictví Evropy https://www.zakonyprolidi.cz/ms/2000-99

ZPF = zemědělský půdní fond ve smyslu Zákona o ochraně zemědělského půdního fondu č. 334/1992 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-334

PUPFL = pozemek určený k plnění funkcí lesa ve smyslu Zákona o lesích č. 289/1995 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289

Zákon o ochraně ZPF v § 8 zmiňuje odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu mj. pro ochranu archeologických nalezišť, lesní zákon odkazuje na zákon o státní památkové péči v § 8, který se týká lesů zvláštního určení.

Viz též dotazy PSK:

https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prubeh-spoluprace-mezi-spravci-zdanickeho-lesa-a-archeology

https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/archeologicke-pamatky-na-zemedelske-pude

Vývojem legislativy v ČR se zabývají např. tyto práce:

NOVOTNÝ, Michal. Peripetie zákonné ochrany památek za první republiky. Zprávy památkové péče. 2018, 78(536), 422-430. ISSN 1210-5538.

TOMÁŠEK, Martin. Aktuální problémy archeologické památkové péče, stav legislativy ČR a prognóza do budoucnosti. In: Praha archeologická / Ivana Boháčová, Miroslava Šmolíková (eds.). Praha: Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Praha, 2016, s. 41-49. ISBN 978-80-87828-19-9.

VARHANÍK, Jiří. Ochrana archeologického dědictví v současné legislativě. Archaeologia historica. 2013, 38(2), 731-742. ISSN 0231-5823.

SKLENÁŘ, Karel. Vývoj péče o archeologické památky v českých zemích do roku 1989. Sborník Národního muzea v Praze. Řada A, Historie. 2011, 65, 3-106. ISSN 0036-5335.

ŠTONCNER, Petr. Příspěvky k dějinám památkové péče v Československé republice v letech 1918-1938. Zprávy památkové péče. 2005, 65(295), 246-252. ISSN 1210-5538.

Archeologická památková péče - legislativa a skutečnost: problematická současná archeologie v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : sborník konference, Odry, 30.-31. ledna 1996. Olomouc: Menhir, 1997.

K možnostem identifikace a katalogizace archeologických památek v krajině existuje početná literatura zaměřená na krajinnou archeologii, nedestruktivní archeologii, leteckou archeologii a dálkový průzkum apod., např. využití vegetačních příznaků na zemědělsky obdělávaných plochách nebo letecké laserové skenování v zalesněných oblastech.

Výběr literatury k tématu:

BRAUN, Peter, Pavel BŘICHÁČEK a Martin ČECHURA. Letecká archeologie v západních Čechách = Aerial archaeology in West Bohemia. Plzeň: Západočeské muzeum v Plzni, p. o., 2020. ISBN 978-80-7247-177-5.

Musil, Jan, Netolický, Petr a Preusz, Michal. Archeologie v Železných horách: výsledky nedestruktivního archeologického výzkumu v lesním prostředí. V Plzni: Katedra archeologie, Fakulta filozofická Západočeské univerzity, 2020.ISBN 978-80-261-0857-3.

GOJDA, Martin. Archeologie a dálkový průzkum: historie, metody, prameny = Archaeology and remote sensing : history, methods, data. Praha: Academia, 2017. ISBN 978-80-200-2644-6.

SOKOL, Petr, Jiří HAVLICE, Alena KNECHTOVÁ, et al. Metodika terénní prostorové identifikace, dokumentace a popisu nemovitých archeologických památek. Praha: Národní památkový ústav, 2017. Odborné a metodické publikace. ISBN 978-80-7480-088-7.

KUNA, Martin, et al. Structuring archaeological evidence: the Archaeological Map of the Czech Republic and related information systems. Prague: Institute of Archaeology of the Czech Academy of Sciences, Prague, 2015. ISBN 978-80-87365-88-5.

KRIŠTUF, Petr, Tereza ZÍKOVÁ, et al. Výzkum krajiny: vybrané antropologické a archeologické metody. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2015. ISBN 978-80-261-0475-9.

GOJDA, Martin, Jan JOHN, et al. Archeologie a letecké laserové skenování krajiny = Archaeology and airborne laser scanning of the landscape. Plzeň: Katedra archeologie, Západočeská univerzita v Plzni, 2013. ISBN 978-80-261-0194-9.

ČULÍKOVÁ, Lucie. Nedestruktivní výzkum polních systémů = Non-destructive research of field systems. Plzeň: Západočeská univerzita, 2013. ISBN 978-80-261-0329-5.

GOJDA, Martin, Martin TREFNÝ, et al. Archeologie krajiny pod Řípem = Archaeology in the landscape around the hill of Říp. Plzeň: Západočeská univerzita, 2011. Opomíjená archeologie. ISBN 978-80-7043-988-3.

GOJDA, Martin, ed. Ancient landscape, settlement dynamics and non-destructive archaeology: czech research project 1997-2002. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1215-X.

KUNA, Martin, et al. Nedestruktivní archeologie: teorie, metody a cíle. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1216-8.

GOJDA, Martin. Archeologie krajiny: vývoj archetypů kulturní krajiny. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0780-6.

GOJDA, Martin. Letecká archeologie v Čechách. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 1997. ISBN 80-901934-8-X.