výrok: Češi = "smějící se bestie"

Text dotazu

Dobrý den,
zabývám se psaním úvah o společnosti a v jedné své takové úvaze jsem přemýšlel, proč R. Heyndrich (údajně ale před ním ještě Goebels a po něm K.H. Frank), o nás o Češích prohlásil, že jsme "smějící se bestie". Jestli tak skutečně vystihoval naši typickou národní povahu a proč? Vedla jej k tomu nějaká konkrétní zkušenost či jiná příčina?
Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Zasíláme Vám odpověď z archivu služby Ptejte se knihovny :

Dobrý den, přesný citát Reinharda Heydricha se nám dohledat nepodařilo, ale pravděpodobně jej použil. V knize Dramatické i všední dny protektorátu se lze dočíst z jedné depeše: "Nálada výborná. Protektorát je zemí úsměvů. Němci nás jmenují Lachende Bestien." Toto je míněno ironicky, ale naznačuje to jisté zobecnění - výraz byl pravděpodobně používán častěji. Zda citát skutečně řekl původně Heydrich, nebo jej převzal od jiného představitele třetí říše (např. Goebblese) se nám také nepodařilo objasnit, proto bychom Vám doporučili obrátit se na Vojenský historický ústav, který spolupracuje na službě Ptejte se knihovny také. Kontakt na tento ústav naleznete na stránkách Ptejte se knihovny pod složkou zúčastněné knihovny.

Zdroje:
Dramatické i všední dny protektorátu / Jan Gebhart, Jan Kuklík. -- Vyd. 1.. -- Praha : Themis, 1996. -- 288 s., [16] s. il. ; 21 cm.

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/smejici-se-bestie/?searchterm=smějící se bestie