Smějící se bestie

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych znal přesný citát R. Heydricha o smějících se bestiích a co tím přesně myslel.

Odpověď

Dobrý den,

přesný citát Reinharda Heydricha se nám dohledat nepodařilo, ale pravděpodobně jej použil. V knize Dramatické i všední dny protektorátu se lze dočíst z jedné depeše: "Nálada výborná. Protektorát je zemí úsměvů. Němci nás jmenují Lachende Bestien." Toto je míněno ironicky, ale naznačuje to jisté zobecnění - výraz byl pravděpodobně používán častěji. Zda citát skutečně řekl původně Heydrich, nebo jej převzal od jiného představitele třetí říše (např. Goebblese) se nám také nepodařilo objasnit.

Použité zdroje

Dramatické i všední dny protektorátu / Jan Gebhart, Jan Kuklík. -- Vyd. 1.. -- Praha : Themis, 1996. -- 288 s., [16] s. il. ; 21 cm.