Vypůjčení beletrie a not

Text dotazu

Dobrý den, Chtěla bych se Vás zeptat na několik věcí. Snažila jsem si online zarezervovat nějaké knihy ze sekce beletrie (např. Jo Nesbo) a pokaždé, když jsem klikla na exemplář, se mi u každé jeho knihy objevilo, že je pouze možné si je zarezervovat do studovny.
To mně zarazilo, protože bych si samozřejmě chtěla knihy vypůjčit domů a nikoliv jen prezenčně. Chci se zeptat, jestli dělám nějakou chybu v objednání a nebo jestli máte skutečně tyto typy knih pouze jako archivní exempláře na čtění ve studovně a musím navštívit spíše městskou knihovnu? Dále bych se chtěla zeptat, jestli je možné si vypůjčit nějaké noty a ve které sekci je najdu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR není typickou knihovnou s běžným půjčováním knih. Jak ze statusu knihovny vyplývá, " NK je v souladu se zákonem č. 257/2001 Sb., knihovního zákona knihovnou s univerzálním knihovním fondem, doplněným specializovanými fondy, která trvale uchovává konzervační fond a historický fond. NK zajišťuje rovný přístup k veřejným knihovnickým a informačním službám a k dalším službám poskytovaným NK. NK je centrem systému knihoven. V systému knihoven vykonává koordinační, odborné, informační, vzdělávací, analytické, výzkumné, standardizační, metodické a poradenské činnosti."
To znamená, že Národní knihovna uchovává knihovní fond, který mimo jiné buduje na základě povinného výtisku a s tím je spojeno i  fond chránit. Proto se převážná část knih půjčuje pouze do studoven (prezenčně), jen některé si čtenář může odnést domů (absenčně; jedná se většinou o skripta, odbornou literaturu). Beletrie přichází do knihovny právě formou povinného výtisku a její půjčování je omezeno jen na prezenční výpůjčky. Beletrii si můžete běžně půjčit v Městské knihovně, která je tzv. knihovnou veřejnou a půjčuje téměř veškerou knižní produkci, kterou nakupuje, čtenářům domů. Proto Vám exempláře NK ČR nabízejí často možnost výpůjčky pouze do studovny a neznamená to, že děláte něco špatně.

Pokud máte zájem o notový materiál, jedním z oddělení NK ČR je Hudební oddělení, doporučuji obrátit se na něj http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm. Hudební oddělení má i Městská knihovna v Praze http://www.mlp.cz/cz/, kde je nejspíš příznivější možnost půjčení hudebnin.
Domníváme se, že pro Vaše potřeby bude asi Městská knihovna v Praze příhodnější.

Obor

Informace o knihovně

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.12.2012 12:36

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu