Vypůjčení beletrie a not

Text dotazu

Dobrý den, Chtěla bych se Vás zeptat na několik věcí. Snažila jsem si online zarezervovat nějaké knihy ze sekce beletrie (např. Jo Nesbo) a pokaždé, když jsem klikla na exemplář, se mi u každé jeho knihy objevilo, že je pouze možné si je zarezervovat do studovny.
To mně zarazilo, protože bych si samozřejmě chtěla knihy vypůjčit domů a nikoliv jen prezenčně. Chci se zeptat, jestli dělám nějakou chybu v objednání a nebo jestli máte skutečně tyto typy knih pouze jako archivní exempláře na čtění ve studovně a musím navštívit spíše městskou knihovnu? Dále bych se chtěla zeptat, jestli je možné si vypůjčit nějaké noty a ve které sekci je najdu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Národní knihovna ČR není typickou knihovnou s běžným půjčováním knih. Jak ze statusu knihovny vyplývá, " NK je v souladu se zákonem č. 257/2001 Sb., knihovního zákona knihovnou s univerzálním knihovním fondem, doplněným specializovanými fondy, která trvale uchovává konzervační fond a historický fond. NK zajišťuje rovný přístup k veřejným knihovnickým a informačním službám a k dalším službám poskytovaným NK. NK je centrem systému knihoven. V systému knihoven vykonává koordinační, odborné, informační, vzdělávací, analytické, výzkumné, standardizační, metodické a poradenské činnosti."
To znamená, že Národní knihovna uchovává knihovní fond, který mimo jiné buduje na základě povinného výtisku a s tím je spojeno i  fond chránit. Proto se převážná část knih půjčuje pouze do studoven (prezenčně), jen některé si čtenář může odnést domů (absenčně; jedná se většinou o skripta, odbornou literaturu). Beletrie přichází do knihovny právě formou povinného výtisku a její půjčování je omezeno jen na prezenční výpůjčky. Beletrii si můžete běžně půjčit v Městské knihovně, která je tzv. knihovnou veřejnou a půjčuje téměř veškerou knižní produkci, kterou nakupuje, čtenářům domů. Proto Vám exempláře NK ČR nabízejí často možnost výpůjčky pouze do studovny a neznamená to, že děláte něco špatně.

Pokud máte zájem o notový materiál, jedním z oddělení NK ČR je Hudební oddělení, doporučuji obrátit se na něj http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm. Hudební oddělení má i Městská knihovna v Praze http://www.mlp.cz/cz/, kde je nejspíš příznivější možnost půjčení hudebnin.
Domníváme se, že pro Vaše potřeby bude asi Městská knihovna v Praze příhodnější.