Volnočasové aktivity

Text dotazu

Dobrý den,
píši absolventskou práci s názvem Volnočasové aktivity pro děti a mládež ze sociálně vyloučených lokalit a chtěla bych poprosit o doporučení vhodné literatury, ktará by se týkala volného času, dětí a rodin ze socalně vyloučenych lokalit a sociálně patologických jevů spojených s rodinným prostředím, děkuji

Odpověď

Dobrý den,

v podstatě stejný dotaz zodpověděla před několika dny Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje v Plzni, dotaz i s odpovědí naleznete v archivu služby Ptejte se knihovny na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/pna001/volnocasove-aktivity-pro-deti-a-mladez-ze-socalne-vyloucenych-lokalit. K tématu sociálně-patologických jevů ve společnosti obecně jsme již také zodpovídali dotazy, nalézt je můžete v archivu na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/socialne-patologicke-jevy/, http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/socialne-patologicke - některé z doporučených titulů se týkají např. mládeže.

Dokumenty uvedené v již zodpovězených dotazech naleznete v Souborném katalogu ČR na adrese http://aleph.nkp.cz/F (báze SKC). Zde také můžete dohledat další tituly, které by pro Vaši práci mohly být zajímavé. Pro vyhledávání můžete využít klíčová slova např.: sociální vyloučení, děti/mládež, volný čas, volnočasové aktivity, pedagogika volného času, komunity, vyloučené lokalit* apod.

Kromě knih uvedených v zodpovězených dotazech, můžete dále využít např. tyto publikace:

* CHALOUPKA, Pavel. Problematika volného času dětí a mládeže v sociálně vyloučených romských lokalitách [rukopis]. České Budějovice, 2013. 61 l. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=27465.

Pozn.: bakalářská práce, dostupný plný text

* NICAISE, Ides, ed. The right to learn: educational strategies for socially excluded youth in Europe. 1st publ. Bristol: The Policy Press, 2000. VII, 424 s. ISBN 1-86134-288-8.

* GAŚ, Zbigniew B. Effectiveness of institutional forms of helping the youth threatened by social exclusion. Lublin: Fundacja "Masz Szansę", [2008]. 195 s. ISBN 978-83-900916-4-8.

* JEDLIČKA, Richard a KOŤA, Jaroslav. Aktuální problémy výchovy: analýza a prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998. 169 s. ISBN 80-7184-555-8.

* JEDLIČKA, Richard a KOŤA, Jaroslav. Analýza a prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže: aktuální problémy výchovy. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998. 169 s., front. ISBN 80-7184-555-8.

* TURČEK, Karol. Psychopatologické a sociálno-patologické prejavy detí a mládeže. 2. preprac. a dopl. vyd. Bratislava: IRIS, C2003. 168 s. ISBN 80-88778-99-9.

* HAVRDOVÁ, Zuzana et al. Mít život ve svých rukou: o oblastech a postupech práce komunitního pracovníka ve vyloučených lokalitách. 1. vyd. Praha: Český západ a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze s obecně prospěšnou společností Cheiron T, 2013. 159 s. ISBN 978-80-87398-32-6.

* HOLUB, Jiří a kol. Metodický manuál komplexní práce s obyvateli sociálně vyloučených lokalit. Brno: IQ Roma servis, [2008]. 4 sv. (42, 31, 29, 33 s.). ISBN 978-80-904028-2-9.

* UHEREK, Zdeněk, BĚLOHRADSKÁ, Kateřina a POJAROVÁ, Tereza. Průzkum potřeb v sociálně vyloučených lokalitách Královéhradeckého kraje. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2010. 110 s. ISBN 978-80-87112-32-8.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201009/contents/nkc20102104441_1.pdf

Kromě knih můžete na dané téma vyhledat také články v českých novinách a časopisech. Pro toto hledání využijte bázi ANL, které je také dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F. Pro vyhledávání můžete využít stejná klíčová slova jako u knih, články jsou evidované od r. 1991.