Ve kterém roce došlo v Česku k prodloužení autorskoprávní ochrany z 50 let na 70 let?

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat, ve kterém roce došlo v Česku k prodloužení autorskoprávní ochrany z 50 let na 70 let? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

trvání majetkových práv bylo na dobu 70 let od smrti autora prodlouženo od 1. prosince 2000, kdy vstoupil v platnost nový autorský zákon, zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů. Tento zákon byl několikrát novelizován a platí dodnes.

K této změně došlo hlavně z důvodu harmonizace našich právních předpisů s předpisy EU, pro které je lhůta 50 let nedostačující.

Tato lhůta vyplývá ze směrnice Rady č. 93/98/EHS, o harmonizaci ochranné doby práva autorského a některých práv příbuzných z dne 29. října 1993. Prodloužení trvání majetkových práv z 50 let na 70 let se vztahuje nejen na díla vytvořená za platnosti autorského zákona, ale i na díla, jejichž doba trvání majetkových práv byla započata během předchozí právní úpravy, avšak nedoběhlo ještě 70 let po smrti autora. Došlo tedy k obnovení trvání majetkových práv.

Trvání majetkových práv se věnuje § 27 autorského zákona - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121/zneni-20210227#f2021380.

Pro porovnání citujeme § 33 ze zákona ze dne 25. března 1965 С. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon), který byl novelizován v letech 1990, 1991, 1993, 1995 a 1996 a platil až do r. 2000 (https://www.aspi.cz/products/lawText/1/30660/1/2/zakon-c-35-1965-sb-o-literarnich-vedeckych-a-umeleckych-dilech-autorsky-zakon):

 (1) Autorské právo trvá, pokud není dále stanoveno Jinak, po dobu života autorova a 50 let po jeho smrti, u děl spoluautorů 50 let po smrti toho z nich, který ostatní přežil.

 (2) Trvání autorského práva к pozůstalému dílu, uveřejněnému poprvé v posledních deseti letech lhůty podle odstavce 1, prodlužuje se na 10 let od uveřejnění díla.

 (3) U děl anonymních a pseudonymních, u nichž totožnost autora není známa, trvá autorské právo 50 let po uveřejnění díla.

 (4) Autorské právo k dílům filmovým trvá 25 let po uveřejnění díla.

 (5) U sborníků a časopisů vydaných organizacemi trvá autorské právo 10 let po uveřejnění díla.

 (6) Autorské právo к dílům fotografickým trvá po dobu života autorova a 10 let po jeho smrti.

 (7) Právo na ochranu autorství je však časově neomezené.

Použité zdroje:

 * ŠEBELOVÁ, Marie a Česko. Autorské právo: zákon, komentáře, vzory a judikatura. Brno: Computer Press, 2006. ISBN 80-251-1090-7. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:e94309b0-0318-11e3-beb8-005056827e51

 * KNAP, Karel. Autorský zákon a předpisy souvisící. Praha: Orbis, 1968. S. 55. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:d6b102f0-f0c3-11e2-a0b3-5ef3fc9bb22f

 * TELEC, Ivo. Autorský zákon: komentář. Praha: C.H. Beck, 1997. ISBN 80-7179-106-7. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:17a8ae60-1c67-11e8-a0cf-005056827e52

 * VINOPAL, Vilém. Analýza českého autorského práva v kontextu společenských změn: vývoj od poloviny 20. století do současnosti. Brno, 2010. Diplomová práce. Masarykova univerzita. Právnická fakulta. Dostupné také z: https://is.muni.cz/th/c9tii/text_prace.doc