Uzavření registrovaného partnerství v ČR s občanem EU

Text dotazu

Dobrý den,
můžu uzavřít v ČR registrované partnerství s osobou, která je občanem EU a v její zemi tento institut není?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud si prostudujete vložený odkaz, jste alespoň Vy občanem ČR a splňujete zákonné podmínky platné v ČR, tj. věk vyšší než 18 let, úplná svéprávnost a stav svobodný bez uzavření předchozího registrovaného partnerství, či manželství, můžete k tomuto právnímu úkonu přistoupit, viz https://www.mvcr.cz/clanek/uzavreni-registrovaneho-partnerstvi.aspx.
Vaše partnerství pouze nebude platné v zemi původu Vašeho partnera, jelikož píšete, že tam tento institut není právně zakotven. Pokud tedy po sobě budete chtít například dědit, musíte to doložit jiným právním úkonem.