Ústup, zajetí

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kudy přibližně vedly ústupové trasy německé armády v roce 1945 Ústecký a Středočeský kraj plus pokud je možné zjistit kde stávali zajatecké tábory pro německé vojáky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud jde o přibližné ústupové trasy německé armády v roce 1945 v Ústeckém a Středočeském kraji, lze obecně konstatovat, že vedly na jihozápad k americké demarkační linii. V rozsahu dvou krajů na všeobecné bázi lze být těžko konkrétnější, neboť záleželo na tom jak organizovaný byl ústup té které jednotky. Na druhou stranu je ale značně obtížné sledovat i německý ústup přes konkrétní obce. Přesný postup konkrétních jednotek přes jmenovité obce bohužel ve většině případů dosud není zpracován v žádné souhrnné publikaci a často ho nelze zjistit ani archivním prvovýzkumem. Je nutné si uvědomit, že ve dnech 5.-10. května 1945 probíhalo české květnové povstání, blížil se konec války a všude panoval značný chaos. Německé jednotky se snažily dostat na americkou demarkační linii různými cestami, mnohdy bez bližší koordinace a česká strana neměla a ani nemohla mít přehled jaké německé jednotky a odkud proti ní stojí.

Problematice konce války a českého květnového povstání roku 1945 se věnuje značné množství literatury, od obecnějších pojednání, až po regionálně zaměřené studie. Práce vydané do konce roku 1989 naleznete v bibliografiích:

Vojenský historický ústav Vědecká knihovna Bibliograficko-informační středisko. Osvobození Československa Rudou armádou: výběrová bibliografie. Praha : Vojenský historický ústav, 1970. 53 s.

nebo

Státní knihovna ČSR. sektor bibliografie a informací. Osvobození Československa Sovětskou armádou a povstání českého lidu v květnu 1945 : výběrová bibliogr. čes. a slov. knižní a čas. literatury za léta 1945-1979. Praha : Státní knihovna ČSR (Sektor bibliografie a informací), 1980. 78 s.

Ty ale bývají značně ideologicky zatížené a interpretované.

Z mladších prací Vám doporučuji nahlédnout např. do katalogu naší knihovny (viz https://vhupraha.kpsys.cz) a vyhledat autory Tomáš Jakl, nebo Jindřich Marek, kteří se oba již léta specializují na problematiku konce války v českých zemích.

Mohu Vás také odkázat alespoň na některé novější tituly, které pojednávají o problematice ve Vámi uváděných krajích. Např.:

ANDONOV, Radek. Z Lobendavy směr Praha! : duben a květen 1945 mezi Budyšínem a Prahou : Budyšín - Lobendava - Rumburk - Mělník - Ďáblice. [Děčín] : Oblastní muzeum v Děčíně, 2020. 103 s. ISBN:978-80-907441-6-5

KMOCH, Pavel. Konec pánů Benešovska : SS-Stadt Böhmen, Ortsgruppe der NSDAP Beneschau, Wallenstein a ti druzí. Vydání první. Praha : Academia, 2021. 446 s. ISBN:978-80-200-3212-6

Problematikou se zabývá i řada studií, doporučuji nahlédnout do jubilejních ročníků časopisu Historie a vojenství - např. v ročníku 2015 se konci války věnuje řada materiálů viz https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:0049cc45-81be-452a-832b-7656bc4f13c0. Mimo jiné dvoudílný článek Jinřicha Marka Poslední výstřely toulavých džípů.

Snad Vám tyto informace alespoň trochu pomohou.

K druhé části Vaší otázky ohledně zajateckých táborů Vás mohu odkázat na publikace:

STANĚK, Tomáš. Tábory v českých zemích 1945-1948. 1. vyd.. Šenov u Ostravy : Tilia, 1996. 263 s. ISBN:80-902075-3-7

(případně navazující BORÁK, Mečislav a Dušan Janák. Tábory nucené práce v ČSR 1948-1954. 1. vyd. Šenov u Ostravy : Tilia, 1996. 285 s. ISBN:80-902075-4-5)

a

STANĚK, Tomáš. Němečtí váleční zajatci v českých zemích 1945-1950 : (nástin vybraných problémů). Vydání první. Opava : Slezské zemské museum, 2011. 212 s. ISBN:978-80-86224-89-3.

Odpověď na stejnou otázku naleznete také v archivu Ptejte se knihovny: https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/zajatecke-tabory-1945

případně https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/sberne-vojenske-tabory

Dobře a stručně je problematika zajateckých táborů shrnuta i na webu Fronta.cz, viz https://www.fronta.cz/dotaz/nemecti-zajatci-po-valce-v-ceskoslovensku.