Ústřední orgán státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání

Text dotazu

Dobrý den,

narazil jsem na pro mne zdánlivou nejednoznačnost a potřeboval bych pomoci s rozklíčováním. A to při otázce na "Ústřední orgán státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání".
§8 Zákona č. 2/1969 Sb., Zákon České národní rady o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, hovoří takto:
§ 8
Ministerstvo kultury je ústředním orgánem státní správy pro umění, kulturně výchovnou činnost, kulturní památky, pro věci církví a náboženských společností, pro věci tisku, včetně vydávání neperiodického tisku a jiných informačních prostředků, pro rozhlasové a televizní vysílání, nestanoví-li zvláštní zákon jinak,2) dále pro provádění autorského zákona a pro výrobu a obchod v oblasti kultury.

Na webu RRTV.CZ nemají ani napsáno, že by se zákonem č. 2/1969 Sb. řídili.
(https://www.rrtv.cz/[…]/tuzemske-pravni-predpisy.htm)

Rovněž je na webu RRTV.CZ (https://www.rrtv.cz/[…]/rozdilne-kompetence.htm) psáno: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) je ústřední správní úřad, který vykonává státní správu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a plní úkoly stanovené zákonem č. 231/2001 Sb., o vysílání.

Na webu ministerstva kultury je pak psáno
Ministerstvo kultury podle § 8 zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů, je ústředním orgánem státní správy pro

umění,
kulturně výchovnou činnost,
kulturní památky,
pro věci církví a náboženských společností,
pro věci tisku, včetně vydávání neperiodického tisku a jiných informačních prostředků,
pro přípravu návrhů zákonů a jiných právních předpisů pro oblast rozhlasového a televizního vysílání,
pro provádění autorského zákona,
pro výrobu a obchod v oblasti kultury.

Kdo je tedy ústřední orgán státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání? Ministerstvo, nebo RRTV?
Vyplývá mi, že RRTV.
Ministerstvo kultury "pouze" připravuje návrhy zákonů a jiných právních předpisů pro oblast rozhlasového a televizního vysílání, ale není ústředním správním orgánem státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání, nýbrž je jím Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?
A to na základě "zvláštního zákona" viz odkaz v §8 Zák. č.2/1969 Sb., a to zákona č. 231/2001 Sb.,Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů?
Konkrétně §4 Odst. 2:, který zní:
(2) Rada je ústřední správní úřad, který vykonává státní správu v oblasti rozhlasového a televizního vysílání, převzatého vysílání a v oblasti audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání poskytovaných podle jiného právního předpisu1e), a dohlíží na zachovávání a rozvoj plurality programové nabídky a informací v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a převzatého vysílání, dbá na jeho obsahovou nezávislost a plní další úkoly stanovené tímto zákonem a zvláštními právními předpisy.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Ústředním orgánem státní správy pro rozhlasové a televizní vysílání je Odbor médií a audiovize Ministerstva kultury ČR. Je gesčním útvarem ministerstva k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, Radě Českého rozhlasu, Radě České televize, Radě České tiskové kanceláře, a příslušným orgánům Poslanecké sněmovny a Senátu.

Odbor plní úkoly, které RRTV nemohou být pro její specifické postavení svěřeny, jedná se například o sjednávání mezinárodních smluv.

RRTV má statut tzv. nezávislého správního úřadu, to neznamená, že je bez naprosté kontroly, podléhá odpovědnosti Poslanecké sněmovně.

Vládě ČR RRTV nepodléhá z důvodu toho, že za ústřední správní úřad je označena jiným zákonem než kompetečním a není v něm uvedena.

Právní ukotvení RRTV jako správního útvaru se nachází v §4 odst.2 zákona č. 231/2001, v pozdějších předpisech.

Do pravomocí RRTV spadají zejména tyto úkony vydávání individuálních správních aktů, výkon státního dozoru a dohledu a pravomoc udělovat sankce.

Ale RRTV nemá statut právnické osoby, její jednání se považuje za jednání státu a to dle zákona č. 219/2000 Sb. o majetku České republiky a jejím vystupováním v právních vztazích ve z.p.p správní úřady.

 Služba Ptejte se knihovny nenahrazuje právní služby a znalosti, proto je možné, že naše vysvětlení není úplné. Pomoci k úplnějšímu vysvětlení by Vám mohli níže uvedené zdroje ze kterých bylo čerpáno. Případně jsou u diplomové práce Petry Hubové a bakalářské práce Jana Dokupila jsou uvedené další zdroje související s tématem. Samozřejmě bude li to v našich silách, můžeme se pokusit najít nějaké další informace. V případě, že si to budete přát.

Použité zdroje

https://www.mkcr.cz/cinnost[…]-medii-a-audiovize-550.html

DOKOUPIL, Jan. Správní úřad - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Olomouc, 2013. bakalářská práce (Bc.). UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Právnická fakulta. Zejména str. 12 - 20.

UBOVÁ, Petra. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání [online]. Brno, 2010 [cit. 2020-01-27]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/myymof/>. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Právnická fakulta. Vedoucí práce JUDr. Petr Kolman, Ph.D.. Zejména str. 27 - 29.