Struktura UV KSČ v letech 1945- 1948

Text dotazu

Struktura ústředního výboru komunistické strany v Československu v letech 1945- 1948, konkrétně popis činnosti oddělení propagandy a agitace. Jeho vazby na ministerstvo informací a Kopeckého.

Odpověď

Struktura ÚV KSČ z uvedeného období je popsána v publikaci K. Kaplana (viz použité zdroje). Aparát ÚV KSČ byl tvořen dvěma články: sekretariátem a stranickými zařízeními (Kaplan, s.19). Základními pracovními útvary v rámci sekretariátu byla oddělení (Kaplan, s. 27), ta se členila na politická,ideologická a ekonomická. Oddělení propagandy a agitace patřilo mezi ideologická oddělení (Kaplan, s. 28), ale tento název se objevuje až v roce 1951. V uvedených letech neslo název kulturně-propagační a skládalo se z několika odborů a referátů. Odbory v říjnu 1947 byly:

  • propagační (zahrnoval referáty ústřední škola, stranické školy, Socialistická akademie, knihovna, lektorská rada)
  • agitační (referáty agitace a informace)
  • kulturní (referáty rozhlas a hudba)
  • školství a tělovýchovy (referáty školství a tělovýchova)
  • tiskový (referáty bulletiny a Dějiny strany)
  • pro mezinárodní otázky

Podrobnější odpověď přesahuje rámec služby „Ptejte se knihovny“, která je službou bibliografickou a faktografickou.

Karel Kaplan - někdejší pracovník Ústavu pro soudobě dějiny AV ČR byl pracovníkem aparátu ÚV KSČ přibližně v období, které Vás zajímá. Od 90. let v Československu a v ČR hojně publikoval práce z tématiky čs.dějin a dějin KSČ za období přibližně 30. – 60. let. 20. století.

Kromě publikace uvedené v použitých zdrojích doporučujeme širokou přehledovou monografie KAPLAN, Karel. Nekrvavá revoluce. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1993. Archiv (Mladá fronta). ISBN 80-204-0145-8.

V Národním archivu (4. oddělení) lze pracovat s archivním souborem "KSČ – ústřední orgány". Zahrnuje stranické dokumenty vč. dokumentů oddělení a komisí ÚV KSČ.

Fond Ministerstvo informací (1945-1953) je uložen v Národním archivu pod značkou MI číslo 861.

Pro obecnou orientaci v potenciálně relevantní literatuře je dostupný seznam publikací vydaných Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR v letech 1990-2014.

Použité zdroje

KAPLAN, Karel. Aparát ÚV KSČ v letech 1948-1968: studie a dokumenty. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 1993. Sešity Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, vol. 10. ISBN 80-85270-20-X. Oproti časovému vymezení v názvu publikace jsou zde ˝navíc˝ obsaženy informace o struktuře Sekretariátu resp. aparátu ÚV KSČ také za období 1945-48.