Středověk - Konec mongolské invaze - Dotaz na zdroj

Text dotazu

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, v jaké knize ověřit průběh a důvody opuštění Evropy Mongoly kolem roku 1241. V knize "Na hradech, v klášterech, v podhradí" tvrdí Dieter Breuers následující:

"Na jaře 1241 tak ležela Evropa před obrovskými mongolskými hordami otevřená a neschopná se bránit. A pak se stal zázrak. Batu sebral své bojovníky a stáhl se zpátky. (...) Nikdy se už nevrátil." Celou situaci vysvětluje tím, že zemřel Čingischánův nástupce Ögedej, Batu o tom dostal zprávu a vydal se co nejrychleji zpět do Mongolska, aby se účastnil volby nového chána. (s. 320-1)

Protože mi obecně připadá, že Dieter Breuers má o něco větší smysl pro drama než pro přesnost, ráda bych si celou situaci nastudovala i z jiného pramene, pokud možno takového, který by byl citovatelný v akademické práci. Překvapivě jsem k tomu tématu nic nenašla ani v knihách typu "Evropa vrcholného středověku" z edice Dějiny Evropy. Naopak jsem narazila na spíše popularizační články na internetu, které odchod Mongolů z Evropy spojují s logistickými problémy způsobenými počasím.Mohli byste mi prosím poradit nějakou knihu, ve které by tyto události byly popsány, třeba ani ne příliš rozsáhle, ale důvěryhodně (nakolik to je u takto starých dějin možné)?

Předem děkuji a přeji krásný den,

Odpověď

Dobrý den,

problematiky, která vás zajímá, se dotýkají  i články, viz níže

URBANČÍK, J. Mongolsko v minulosti.

Lidové noviny, Roč. 47, 1939, 19.1. čís.34 (polední vydání), s. [6].

* URI: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/17562868

SOKOLOVÁ, O. Mongolský příklad.

Zdravotnické noviny. Roč. 26, 7.7.1977, čís. 27, s. 7.

* URI: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29165408

Knih o Mongolsku je několik, můžeme doporučit knihu SCWARZ, Michal. Mongolsko: stručná historie států. Praha: Libri, 2010.

Je možné ale, že se zdroje budou v informacích opakovat, autoři je vzájemně od sebe přebírali (opisovali od sebe); nejsme zcela kompetentní posoudit, který zdroj je zaručeně důvěryhodný.