Strašidlo v knihovně

Text dotazu

Dobrý den,
před několika lety jsem byla na exkurzi v Klementinu a matně si vzpomínám, že nám bylo vyprávěno o duchovi, který se objevuje v budově (myslím, že konkrétně v Křížové chodbě, ale nejsem si jistá). Paní průvodkyně uváděla i přesnější informace o původu strašidla včetně jeho jména. Bohužel jsem ale prakticky všechno zapomněla. Mohla bych požádat o detailní informace o tomto strašidle?

Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pravděpodobně Vám byla vyprávěna legenda o jezuitovi Edmondu Campianovi. Který žil v letech 1540 - 1581. Pocházel z Anglie a stal se učitelem v Klementinské koleji. Byl také autorem dramat, která klementinští studenti o svátcích a slavnostech pro veřejnost hráli. E. Campian je příkladem náboženské netolerance tehdejších alžbětinských a shakespearovských dob. V 16. století musel jako katolík opustit tehdy protestanskou Anglii. Po letech života v Praze a Římě se však tajně vrátil, aby katolíkům v Anglii pomáhal a dodával naději, že se Anglie jednou vrátí k římské církvi.  Měl přece osobní zkušenost, jak se protestanské Čechy vrací ke katolicizmu. Za tuto nepovolenou náboženskou činnost přívrženci nové státní církve v Anglii Campiana zatkli, obvinili z vlastizrady a nesmírně krutým způsobem popravili.

Edmond Campian tedy patří mezi první jezuitské mučedníky a později byl svatořečen. Bývá zobrazován s oprátkou kolem hrdla a dýkou v prsou. Takto je také vyobrazen v galerii významných mužů v historickém knihovním sále v Klementinu a pak ještě v místnosti, která patřila ke kůru kostela sv. Salvátora. Nyní a vlastně již po několik desítek let tuto místnost užívají pracovnice ekonomického odboru Národní knihovny. Snad právě odsud vzešlo tvrzení, že se Campianův duch rád prochází po Křižovnické chodbě. Stačí však pozpátku zacouvat do místnosti a duch se ztratí.

Zdroj:

*NOVOTNÁ, Eva. Klementinské pověsti. 1. vyd. Praha : Národní knihovna ČR, 2002. ISBN 80-7050-403-X.