státní vlajka ČR

Text dotazu

Prosím o radu jak vznikla naše státní vlajka, kde a co znamenaji tři barvy, které nosí, nebo adresu kde bych se mohl tuto odpověď dozvědět.

Odpověď

Historie československé a později české vlajky je stručně takováto: od 15. st. jsou známé české červené prapory s bílým lvem, od 19. století byly častější tzv. zemské barvy, tj. červená a bílá. Původní českosl. vlajka byla bíločervená bikolóra. Poprvé byla oficiálně vyvěšena 18. 10. 1918 ve Washingtonu, na domě, kde tehdy žil T. G. Masaryk. Vlajka s modrým klínem vznikla kvůli odlišení od velmi podobných vlajek okolních států, byla vybrána z řady návrhů a schválena 30. 3. 1920. (podle knihy: A. Brožek,
Lexikon vlajek a znaků zemí světa, Praha 1998).
Podrobnější historii české vlajky a dalších českých a českoslovensckých symbolů najdete v knihách:

Zb. Svoboda, Československá státní a vojenská symbolika, Praha 1991,

Zb. Svoboda, Česká státní a vojenská symbolika, Praha 1996.

Všechny tři knihy jsou k dispozici v Národní knihovně.