slovo "PUCEK"

Text dotazu

Dobrý den, jaký význam a původ má slovo "PUCEK" ? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo pucek je označení pro různé věci zavalité, okrouhlé, ztluštělé a přitom zakrnělé. Můžeme se s ním setkat ve významu malý, baculatý člověk, zprvu především označení pro dítě; dále označení pro koudelový odpadek, cucek; kousek nevypečeného těsta v chlebu; chuchvalec v předivu; zakrnělý ovocný plod. Do této skupiny patří snad také moravská pucina ve významu nepálená cihla,  pucák= tlustý a krátký kus chleba. Setkat se můžeme také s adjektivem pucatý. Podobná slova lze najít i u jiných národů, např. v Polsku puc(ek), pucka o jiných vydulých věcech (rtech, koncích prstů apod.). Pravděpodobně souvisí se slovem buclatý, baculatý a moravsky je právě puclatý.

Použitá literatura:

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. 9 sv.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.10.2014 09:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu