skloňování příjmení

Text dotazu

Skloňování příjmení Novozámský.Manželé Novozámští?

Odpověď

Dobrý den, k Vašemu dotazu uvádíme citaci z Internetové jazykové příručky ÚJČ AV ČR :

Jména zakončená ve výslovnosti na [í] a v písmu na -í, -ý (Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Zelí, Konopí, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí, Balý, Kubý)

Jména zakončená v písmu i výslovnosti na -í, -ý se rovněž skloňují tzv. zájmenným způsobem (Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Kaddáfí, Alí - 2. p. Jiřího, Jiljího, Brixího, Ghándího, Kaddáfího, Alího). Ojedinělá jména typu Zelí, Konopí, Štěstí apod. mohou zůstat i nesklonná (2. p. Zelí i Zelího, Konopí i Konopího, Štěstí i Štěstího). Výjimkou ze zájmenného skloňování jsou příjmení, která mají formu přídavných jmen, ta skloňujeme podle příslušného adjektivního vzoru "mladý" či "jarní" (Novotný, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí apod. - 2. p. Novotného, Pokorného, Dolejšího, Tachecího, Kočího).
Pokud je jméno etymologicky nejasné (není zcela zřejmé, zda jde o přídavné jméno), lze užít i zájmenné skloňování (mluvnice uvádějí jako příklady příjmení Balý/Ballý/Baly, Nesý/Nessy/Nesy, Kubý - 2. p. Bal(l)ého i Bal(l)ýho/Balyho, Nes(s)ého i Nes(s)ýho/Nes(s)yho, Kubého i Kubýho).

zdroj:
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=323#nadpis4.