Tošovský

Text dotazu

Dobrý den,
jak má být správně : Marcela a Josef Tošovští nebo Marcela a Josef Tošovský, potom ještě: rodina Tošovská nebo rodina Tošovských.
Nějak se nemůžeme doma dohodnout a výše uvedený dotaz nemá zrovna srozumitelnou odpověď. Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na dotaz tohoto typu najdete spíš na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/zakladni-informace/o-ustavu/, Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka, ze které většinou čerpáme i my. Domníváme se, že obě varianty, které uvádíte, jsou správné. Doporučujeme však obrátit se raději na pracovníky - odborníky této instituce.

Typ Novákovi, Skotničtí – Skotnických
Pojmenování rodinných příslušníků příjmením rodiny U adjektivních příjmení jsou častější podoby: přijeli k nám manželé Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických, ale i manželé Novotní, Čepičtí, Rathauští, Skotničtí; potkali jsme manžele Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manžele Novotné, Čepické, Rathauské, Skotnické (viz Shoda přísudku s podmětem jednoduchým).

Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením „rodina + příjmení“. Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek -ů, resp. -(ov)ům:

1. p.  přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní, Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí, 2. p.  byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,  3. p.  k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko, 4. p.  potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické, 5. p.  vážení Novákovi, vážení Novotní, vážení Novotných, vážení Skotničtí, vážení Skotnických, 6. p.  mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických,  7. p.  přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.

Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Novotná, rodina Skotnických, rodina Skotnická, nikoli však *rodina Novotný, *rodina Skotnický.
(* nesprávná, neužívaná, nedoložená či rekonstruovaná podoba slova)

Použité zdroje

http://prirucka.ujc.cas.cz/[…]C5%99ivlast%C5%88ovac%C3%AD
PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.