Seznam vězňů

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali existuje nějaký seznam současných či bývalých odsouzených lidí-trestanců?
Pokud ano, za jakých podmínek je dostupný a kde jej najdu?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

seznam osob ve výkonu trestu obsahuje Centrální evidence vězněných osob, spravovaná Vězeňskou službou ČR, informace o odsouzených osobách jsou pak také součástí Evidence odsouzení v Rejstříku trestů. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivé osobní údaje, jsou ovšem tyto evidence neveřejné a neexistuje žádný veřejně přístupný rejstřík, ze kterého by bylo možné podobné informace zjistit. Režim ochrany zmíněných evidencí je upraven zákonem č. 555/1992 Sb., o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky a zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, kteréžto zabezpečují každému občanovi České republiky i cizinci, že s jeho osobními údaji bude nakládáno jen v mezích zákona a nebudou zneužity. Vězeňská služba ČR zveřejňuje týdně statistická hlášení o počtech vězněných osob (http://vscr.cz/informacni-servis/statistiky/tydenni-statisticke-hlaseni/). Dle posledního hlášení z 6. 12. 2017. bylo v českých vazebních věznicích a věznicích Vězeňské služby ČR umístěno celkem 22 361 osob (včetně mladistvých).