senioři, vztah mladých k nim

Text dotazu

Dobry den obracim se na vas s prozbou,hledam knihy z kterych bych chtel cerpat do me seminarni prace,Tema bych zatim specifikoval na chovani mladeze ke starym lidem,zivotni podminky starych lidi a duchodovich rocniku, a srovnani zivotnich podminek starych lidi u nas a v zahranici,pokud mi muzete pomoci s vyberem literatury budu vam velice vdecny.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu tématu jsme vybrali několik publikací, které má Národní knihovna ve svém fondu. Berte je však jako odrazový můstek, další dokumenty si můžete snadno vyhledat sám v elektronickém katalogu NK - http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=NKC zadáním příslušných klíčových slov do vyhledávacího pole. Při výběru klíčových slov se můžete inspirovat ze záznamů uvedených níže. Pod vyhledávacím formulářem máte k dispozici i nápovědu k vyhledávání.

1) FRY, Christine L. Aging in culture and society : comparative viewpoints and strategies. New York : Praeger, 1980. 323 s. ISBN 0-03-052726-0.
Předmětová hesla: stárnutí - kultura - společnost - vztahy, stáří - kultura
- společnost - vztahy

2) Česká společnost a senioři : sociální, ekonomické a politické aspekty demografického stárnutí české společnosti : texty celostátní konference konané 16. - 17. října [1997] v Brně. V Brně : Masarykova univerzita, 1997. 189 s. ISBN 80-210-1729-5.
Předmětová hesla: obyvatelstvo -- stárnutí -- Česko, senioři -- sociální poměry -- Česko, sociální politika -- Česko, Česko -- demografický vývoj

3) VOHRALÍKOVÁ, Lenka. Čeští senioři včera, dnes a zítra. [Praha] : VÚPSV, Výzkumné centrum Brno, 2004. 90 s. ISBN 80-239-4218-2.
Předmětová hesla: senioři -- Česko

4) Older persons in countries with economies in transition: designing a policy response : guidelines for practical strategies. New York : United Nations, 1997. 131 s. ISBN 92-1-130180-7.
Předmětová hesla: sociální péče -- postkomunistické země, senioři -- postkomunistické země, senioři -- společenské postavení, sociální politika -- postkomunistické země, Evropa střední a východní -- sociální poměry

5) TANSKÁ, Nataša. Proč jdeme mladým na nervy? Praha : Motto, 2001. 124 s. ISBN 80-7246-098-6.
Předmětová hesla: senioři, psychologie osobnosti, rodina, interpersonální vztahy

6) BEDNÁŘOVÁ, Dagmar. Vybrané aspekty života seniorů. České Budějovice : Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta, 2003. 76 s. ISBN 80-7040-641-0.
Předmětová hesla: stárnutí obyvatelstva, sociální péče -- Česko, sociální péče -- země Evropské unie, sociální služby -- Česko, sociální služby -- země Evropské unie, senioři

7) KASALOVÁ, Hana. Životní situace starých občanů. Praha : Výzkumný ústav sociálního rozvoje a práce Bratislava, pobočka Praha, 1988. 87 s.
Předmětová hesla: senioři -- Česko, kvalita života -- Česko, sociální péče-- Česko, zařízení sociální péče -- Česko

8) KUCHAŘOVÁ, Věra. Staří lidé ve společnosti a v rodině. Praha : Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 1996. 43 s.
Předmětová hesla: sociální zabezpečení -- Evropa, sociální politika -- Česko -- 1989-, sociální politika -- Evropa -- 1989-, senioři -- Česko -- 1993-1996, senioři -- společenské postavení, sociální zabezpečení -- Česko

9) Třetí věk trojí optikou. Olomouc : Univerzita Palackého, 2005. 187 s. ISBN 80-244-1006-0.
Předmětová hesla: senioři -- společenské postavení, sociální role, profesní uplatnění, interpersonální vztahy, rodinné vztahy, sociální problémy

Jako další zdroj bychom Vám ještě doporučili bázi ANL (články v českých novinách, časopisech a sbornících) - http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=ANL . Tato databáze obsahuje záznamy článků (jen výjimečně s přístupem k plnému textu) s retrospektivou od roku 1991. Při vyhledávání postupujte stejným způsobem jako v předtím v online katalogu.