sběratelství

Text dotazu

Můžete mi doporučit knihu, která by přinášela přehled o tom, co všechno lidé sbírají? Tedy jaké jsou druhy sběratelství. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

seznam nejrůznějších předmět předmětů, které patří do sběratelských sbírek, můžete nalézt v knize: Knápek, Zdeněk a Vláčil, Alois. Rukověť starožitníka a sběratele. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 1998- . sv. Knížka pro každého. ISBN 80-85839-22-9.

Jedná se o 5ti dílnou publikaci + 1 speciální díl.

Knihy obsahují různí sběratelské předměty (např. hodiny, reklamní tabule, odznaky, domácí potřeby, mince, pohlednice, sakrální předměty, hračky, knihy a časopisy, medaile, vyznamenání, pivní suvenýry, sklo a porcelán, zbraně apod.), u některých jsou také jejich vyobrazení a určení hodnoty (platné k době vydání publikace).

Knih zároveň obsahují kontakty na sběratele a sběratelské spolky.

Záznam knihy můžete nalézt v Souborném katalogu ČR, kde také zjistíte informace o dostupnosti titulu v českých knihovnách. Katalog je dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F a můžete v něm dohledat také další tituly týkající se sběratelství, např. zadáním klíčového slova "sběratelství". Ukázkou uvádíme některé z dalších vyhledaných titulů:

* NOVOTNÁ, Jarmila. Panenky, aneb, Velká abeceda o malých věcech. 1. vyd. [Modřišice]: Presstar, 2012. 47 s. ISBN 978-80-87141-23-6.

* PICKA, Jaroslav. Chvála sběratelství: sběratelství - cesty za poznáním. Olomouc: Poznání, 2008. 149 s., [16] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-86606-78-1.

* ŽVÁČEK, František a ZEMANOVÁ, Marta, ed. Abeceda netradičního sběratelství. Praha: Klub sběratelů kuriozit, 2004. 126 s., [24] s. obr. příl.

* RAVIK, Slavomír. Velká kniha starožitností a kuriozit. Praha: Regia, 2003. 585 s. ISBN 80-86367-31-2.

* KNÁPEK, Zdeněk a TITĚRA, Daniel. Rukověť sběratele hraček: katalog hraček. 1. vyd. Olomouc: Rubico, [2002]. 369 s. Knížka pro každého. ISBN 80-85839-74-1.

* KNÁPEK, Zdeněk. Rukověť sběratele starých zbraní. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2000. 309 s. Knížka pro každého. ISBN 80-85839-49-0.

* SKLÁDAL, Antonín. Sbíráme autogramy. Praha: Klub sběratelů kuriozit Ústředního kulturního domu železničářů, 1984. 178 s. Metodika sběratelství; Sv. 1.