Salakvarda

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět odkud je slovo salakvarda. Našla jsem význam vojenský, ale proč se tak říká různým míchanicím a omáčkám?

Odpověď

Dobrý den.

Zlidovělý výraz „salakvarda“ pochází z latinského „guardia salva“ – bezpečný průvod, ochrana, doprovod (viz pramen: Latinsko český slovník. Praha: SPN, 1957. 483 s.)

Akademický slovník cizích slov, (Academia 1995), Díl II. S – Ž, uvádí pouze 2 významy slova salakvarda, a to oba vojenské. Další význam uveden není. Ottův slovník naučný ani další české encyklopedie výraz neuvádí vůbec.

salakvarda, -y, salvaguardia, -ie ž (z italštiny) historický, vojenský výraz

1.   (v 17.-18. stol.) výsada udělovaná objektu a jeho obyvatelům, že se zde nesmějí ubytovat vlastní jednotky, o což pečovala zvláštní stráž; tato stráž; zastarale: ochranná vojenská stráž vůbec

2.      2.    záruka bezpečnosti pro nepřátelské vyjednavače a jejich doprovod (bubeníky, trubače)

salakvarda, -y m (z italštiny) zastaralé: člen ochranné vojenské stráže (salakvardy); ozbrojený průvodce

Příklady použití zlidovělého výrazu „salakvarda“ – coby člena vojenského ochranného průvodu:

"Jeden ten salakvarda musel u krejčího před arestem stát vartu."

"Třikrát jsem si zaplatil salakvardu."

"Postavil se s rákoskou u okna mezi dveřmi jako salakvarda."

Pramen: Příruční slovník jazyka českého. Díl V. S-Š. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1948-1951.

Co bylo podnětem k použití slova salakvarda na míchanici na topinky a na další předpisy, nebo pro název rybníku, které jsou uvedeny na webu, se nám nepodařilo zjistit.