rozdíl mezi smetištěm a skládkou

Text dotazu

Dobrý den,
je nějaký rozdíl mezi smetištěm a skládkou?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

skládka a smetiště může mít  ve významu jen drobné nuance. Smetiště by v některých případech mohlo být  hanlivější slovo pro skládku; neřízená skládka,  nepořádek.

smetí = drobné odpadky, smetiště = místo na smetí; trousit peníze na zem (lid. a hovor.); mít peněz jako smetí = mnoho (lid.); smetíčko, smítko - zdrobnělina

skládka = skládání, místo na skládání

skladovací místo, plocha - na skladování, uskladňování

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Skládka je zařízení pro trvalé uložení odpadu a je to nejstarší řešení likvidace odpadu vznikajícího z lidské činnosti. V historii byly skládky nejčastější formou organizovaného odpadového managementu, společně se spalováním, a zůstávají ve své pozici na mnoha místech ve světě. ...

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Skládka

Doporučujeme Ústav pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, třeba by měli ještě odbornější rozlišení vysvětlení rozdílu. Internetová jazyková příručka říká a odkazuje na Slovník spisovné češtiny (SSČ) nebo Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ):

SSČ

smetiště, -ě s (2. mn. -šť) místo pro smetí: vyhodit odpadky na smetiště; přen. hanl. smetiště dějin

♦ dva kohouti na jednom smetišti sokové v jednom prostředí

SSJČ

smetiště (*smetniště), -ě (2. mn. -šť), obl. mor. smetisko (nář. smetnisko Jir.), -a s. místo, kam se dává smetí: obecní s.; vyhodit, házet něco na s.; s. odhozených věcí; slepice na s-i; přen. hanl. s. dějin; literární s.; někde na s-i zahynouti (Tyl) zcela zapomenut;

♦ dva kohouti na jednom s-i dva sokové v témž oboru, úseku

SSČ

skládka, -y ž

1. skládání: pomáhat při skládce obilí

2. složený materiál na volném prostranství: skládka odpadu

3. toto prostranství: vyvézt na skládku

SSJČ

skládka, -y ž. (2. mn. -dek)

1. skládání: pomoci při skládce uhlí; být při skládce žita

2. hromada složených, uskladněných věcí; něco složeného: navezená s. smetí; s. dlažebních kostek; odstranit skládku popela; přen. zmatená s. názorů snůška

3. místo, zprav. nekryté, na skládání n. uložení něj. věcí: s. smetí, škváry; skládky byly plné obilí skladiště; předjet před skládku; přen.  s. dobrého pití ; stav. s. cihel, výkopku; horn., hut. s. těživa: rudná s.

4. nář. peněžní sbírka (A. Mrštík)