rodinný oběd - kdo má přednost

Zajímalo by mne, když se sejdeme na rod.oběd u babičky, jaké je správné pořadí podávání jídla. Jídlo připravuje babička, které zpravidla pomáhá její vdaná dcera jídlo servírovat a roznášet.Celkem u stolu sedí tedy babička s dědou, dále dva synové s manželkami, dcera s partnerem a tři děti. Dva kluci
a jedna dívka, ta je nejmladší. Děkuji

Dobry den,

spravne zodpovezeni dotazu jsme konzultovali se vzdelavaci a poradenskou společnosti, ktera se mimo jine zabyva poradanim seminaru o etikete, kam spravne stolovani patri.

Podle společenske etikety jsou na vyber dve moznosti, pricemz prvni je u nas zavedenejsi, ta druha jiz u nas neni prilis obvykla. Vychazime z predpokladu, ze babicka i dcera budou sedet u stolu, jakmile bude dan pokyn k jidlu. Pokyn k jidlu a dobrou chut vsem popreje hostitelka.
Poradi servirovani clenum rodiny:
I. varianta

Pritel dcery
Starsi chlapec
Mladsi chlapec

Pravidla spolecenskeho chovani vychazeji ze zasady spolecensky vyznamnejsi osoby a spolecensky vyznamnejsi je zena nezli muz, starsi nezli mladsi. (Jina pravidla jsou ovsem pro business stolovani pri pracovnich obedech apod.)
Preji Vam prijemne rodinne oslavy.

Výchova a vzdělávání

29.02.2008 11:06

Jaroslav Rak píše:
Pondělí 17.07.2017 17:32
Dobry den, mam dotaz.. Pri rodinne oslave pripadne promoci zacina obsluha u oslavence nebo naopak oslavanec "dostava" jidlo jako posledni..? Dekuji
Středa 19.07.2017 14:50
příručky o etiketě bohužel tento konkrétní případ neřeší. Obecně se v nich ovšem můžete dočíst, že jídlo jako první dostává nejdůležitější osoba u stolu, která též jídlo zahajuje. Předpokládáme, že na narozeninové oslavě je ústřední osobou právě oslavenec. Usuzovali bychom tedy, že i pocta prvního jídla patří právě jemu.
Eva píše:
Neděle 05.01.2020 14:25
Dobrý den, byla bych ráda, kdyby jste rozhodli můj spor s kamarádkou ohledně servírování jídla na svatební hostině. Jedna-li se o několik samostatných stolu, přičemž manželský pár seděl samostatně a zbylé stoly byly cca po 6 lidech. Domnívala jsem se, ze jídlo by mělo být naservirovani v první řadě novomanzelum a u zbylých stolu nejprve ženám a pak mužům. Děkuji vám za odpověď.
Pondělí 06.01.2020 13:34

nevíme, jaký byl druhý protinávrh na stolování, když píšete, že se jedná o spor s kamarádkou. Servírování by mělo nejspíš proběhnout tak, jak popisujete. Domníváme se taky, že novomanželé by neměli sedět u stolu úplně sami, ale měli by tam být i jejich rodiče, jsou-li obřadu přítomni nebo svědci apod. Náš přední odborník na etiketu Ladislav Špaček ve svých knihách popisuje jen tradiční rozestavění stolů při svatební hostině a u nich zasedací pořádek; tj. obdélníkový stůl do I, U nebo podkovy. Tento model je u nás zaběhnutější, jiné uspořádání stolů nebo jiný tvar nebo velikost stolů známe spíš ze zahraničních zdrojů, pomalu ale pronikají i k nám. "Pravidlem by mělo být, že jako prvním by mělo být jídlo servírováno novomanželům.
Zasedací pořádek u svatební hostiny má svá pevná pravidla vycházející z obecného pravidla, že nejčestnější místa jsou uprostřed stolu a jejich význam klesá směrem k okrajům. V čele stolu tedy sedí novomanželé...
Při společenském stolování jíst začíná vždy žena nebo nejvážnější osoba u stolu a teprve po ní následují ostatní."
Zdroj: ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 2008.
"Podle rozsazení hostů se také servíruje: nejdříve novomanželům, potom od nejčestnějších míst až na konec tabule, kde sedí nejmladší účastníci."
Zdroj: SMEJKAL, Vladimír. Lexikon společenského chování. Praha: Grada, 2002.

"Servírování svatební hostiny začíná u novomanželů a postupuje se dle zasedacího pořádku až na konec svatební tabule. V případě větších svateb je potřeba brát v potaz, že doba servírování se protáhne, a tak není od věci porušit v tomto bodě lehce etiketu a domluvit se, že jakmile hosté dostanou pokrm, mohou začít jíst (předejdete tak vystydlému jídlu). Zasedací pořádek určují novomanželé a hosté by jej tak neměli na místě měnit. Zvláště pokud je někdo z přítomných alergik, vegetarián či celiatik, měl by sedět na místě, které mu bylo určeno a kam obsluha donese upravené menu. Obsluha odnáší nádobí až ve chvíli, kdy dojí všichni hosté (včetně dětí). Od svatební tabule se z pravidla neodchází, dokud se nedojí dezert."

"Pokud budete mít na svatební hostině k dispozici pouze menší kulaté nebo obdélníkové stoly, nevadí. K jednomu ze stolů (opět s výhledem na vchod do místnosti) usaďte novomanžele s jejich rodiči, k vedlejšímu stolu usaďte prarodiče, k dalšímu stolu svědky i s jejich partnery."

Z ryze praktického hlediska ale servírovat dále po novomanželích všem ženám (a to podle jejich společenské významnosti v dané chvíli) u různých jednotlivých menších stolů, by bylo pro obsluhující dost namáhavé; navíc by se mělo asi počkat, až všichni od toho daného stolu budou mít jídlo (ženy i muži) a pak společně začali jíst. Při větším počtu hostů - žen, než by došlo na muže, by měly ženy jídlo již vystydlé.
V každém případě ale všechny "návody", jak zorganizovat svatbu, uvádějí, že se může při stolování i lehce nedodržet etiketa, protože hlavní je, aby ten slavný den si novomanželé a svatební hosté užili.