Rating

Text dotazu

Ratingove agentury, ratingy a rankingy- pôsobnosť a zodpovednosť za škodu

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k problematice, která vás zajímá, hledáme v nám dostupných zdrojích, kterými jsou hlavně knihy (elektronický katalog NK ČR, báze NKC - knihy, články - báze ANL) na www.nkp.cz . Co se týká internetových zdrojů, nejsme schopni posoudit správnost, zda jsou relevantní nebo ne; nejsme ani právníci ani ekonomové. Doporučujeme, abyste se obrátila např. na Knihovnu Vysoké školy ekonomické https://ciks.vse.cz/   nebo na Knihovnu Právnické fakulty Univerzity Karlovy http://knihovna.prf.cuni.cz/.

Doporučit můžeme online Oborovou příručku Hospodářské komory, viz odkaz níže, http://www.socr.cz/file/1210/20_op_rating_2009.pdf

Zákon, který se zabývá ratingem, viz níže:

160/2010 Sb.

ZÁKON

ze dne 22. dubna 2010,

kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím nařízení Evropského parlamentu a Rady o ratingových agenturách

Změna: 89/2012 Sb.

Změna zákona o podnikání na kapitálovém trhu ...

VYDÁVÁNÍ RATINGŮ A RATINGOVÁ AGENTURA

§ 74

Rating, regulatorní účel, registraci ratingové agentury a kolegium orgánů v souvislosti s vydáváním ratingů vymezuje nařízení o ratingových agenturách 10i).

Registrace ratingové agentury se v tomto zákoně označuje jako povolení ratingové agentury.

§ 75

(1) Příslušným orgánem podle nařízení o ratingových agenturách

10j) je v

České republice Česká národní banka.

(2) Vydávat rating na území České republiky k regulatorním účelům může pouze ratingová agentura, která má povolení podle nařízení o ratingových agenturách.

(3) O povolení ratingové agentury, která má sídlo na území České republiky, rozhoduje Česká národní banka.

Na ukázku posíláme několik titulů z fondu NK ČR, které by měly problematiku ratingu a rankingu zmiňovat. Záznamy volíme v podrobném formátu s předmětovými hesly, které můžete využít při dalším hledání literatury k tématu:

     Nazev                Rizeni uveroveho rizika SME / Jaroslav Belas ... [et al.]

     Nakl. udaje          Zilina : Georg, 2013

     ISBN                 978-80-8154-017-2 (broz.)

     Poznamka             Obsahuje bibliografie, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       kreditni riziko

     Predmet. heslo       rizikovy management

     Predmet. heslo       rating

     Predmet. heslo       male a stredni podniky -- Cesko

     Predmet. heslo       male a stredni podniky -- Slovensko

     Hlavni zahlavi       Valova, Ivana, 1982-

     Nazev                Rizeni rizik podle Basel II se specifickym zamerenim na interni rating v ramci uveroveho rizika / Ivana Valova

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Brno : Masarykova univerzita, 2010

     ISBN                 978-80-210-5410-3 (vaz.)

     Dalsi korporace      Masarykova univerzita. Ekonomicko-spravni fakulta

     Poznamka             Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy

     Predmet. heslo       financni instituce

     Predmet. heslo       financni rizika

     Predmet. heslo       uvery

     Predmet. heslo       rizikovy management

     Predmet. heslo       rating bank

     Klicova slova        uverova rizika

     Forma, zanr          monografie

     Hlavni zahlavi       Vins, Petr

     Nazev                Rating / Petr Vins, Vaclav Liska

     Vydani               Vyd. 1.

     Nakl. udaje          Praha : C.H. Beck, 2005

     ISBN                 80-7179-807-X (broz.)

     Edice                C.H. Beck pro praxi

     Dalsi puvodce        Liska, Vaclav, 1960-

     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik

     Predmet. heslo       rating

     Forma, zanr          studie

Články k problematice z báze ANL:

     Hlavni zahlavi       Kovanda, Lukas

     Nazev                Selhaly, nestydi se / Lukas Kovanda

     Popis (rozsah)       il.

     Zdroj. dokument      Tyden, ISSN 1210-9940 Roc. 16, [c.] 17 (20090427), s. 63 16:17

     Predmet. heslo       rating -- pravni aspekty

     Predmet. heslo       ratingove agentury -- Spojene staty americke -- 2009

     Hlavni zahlavi       Prchal, Miroslav, 1930-

     Nazev                Sef, ktery vedel, ale nezasahl / Miroslav Prchal

     Popis (rozsah)       il.

     Zdroj. dokument      Ekonom, ISSN 1210-0714 Roc. 52, c. 47 (20081120), s. 16-17 52:47

     Predmet. heslo       McDaniel, Raymond

     Predmet. heslo       Moody's Corporation

     Predmet. heslo       rating bank -- Spojene staty americke

     Predmet. heslo       manazeri -- Spojene staty americke -- 2008

     Predmet. heslo       ratingove agentury -- Spojene staty americke -- 2008

     Hlavni zahlavi       Dubska, Drahomira

     Nazev                Ceni se razance a rust : rating / Drahomira Dubska

     Popis (rozsah)       il.

     Zdroj. dokument      Ekonom, ISSN 1210-0714 Roc. 44, c. 48 (20001130), s. 63 44:48

     Odkazy               http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=EK2000113000006400 - Plny text

     Poznamka             1 graf

     Poznamka             Rubrika: Penize a investice

     Predmet. heslo       Moody's

     Predmet. heslo       narodni hospodarstvi -- analyza -- Cesko -- 2000

     Predmet. heslo       narodni hospodarstvi -- analyza -- Madarsko -- 2000

     Klicova slova        ekonomicky vyvoj * hodnoceni * ratingove agentury * ratingova hodnoceni * analyzy * r. 2000

     Forma a zanr         analyzy

     Hlavni zahlavi       Ryskova, Svetlana

     Nazev                Rating muze odhalit i skryte nedostatky a rezervy / Svetlana Ryskova

     Popis (rozsah)       1 obr

     Zdroj. dokument      Profit, ISSN 1212-3498 Roc. 10, c. 52 (19991220), s. 18, 19 10:52

     Poznamka             V rubrice Tema

     Klicova slova        podnikani * hodnoceni bonity * rating * vyznam ratingu * ratingove agentury * Cesko. * r. 1999

     Hlavni zahlavi       Korb, Jiri

     Nazev                Ceske pravo nezna pojem rating / Jiri Korb ; [zapsal] Milan Vodicka

     Popis (rozsah)       1 obr

     Zdroj. dokument      Hospodarske noviny Praha, ISSN 0862-9587 Roc. 43, c. 142 (19990723), s. 13 43:142

     Odkazy               http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=HN19990723000056 - Plny text

     Dalsi puvodce        Vodicka, Milan

     Poznamka             V rubrice Kapitalove trhy

     Klicova slova        finance * kapitalovy trh * rating * stanoveni ratingu * ratingove agentury * cena mezinarodniho ratingu * zakonodarstvi. * Cesko. * r. 1999

     Hlavni zahlavi       Zejdlik, Petr

     Nazev                Ruzna mesta ruzne problemy : Srovnavaci analyza stredne velkych mest / Petr Zejdlik

     Popis (rozsah)       1 obr

     Zdroj. dokument      Verejna sprava '99, ISSN 1213-6581 Roc. 10, c. 23 (1999), s. 26-27 10:23

     Predmet. heslo       Trebic (Cesko)

     Klicova slova        mistni sprava * mistni samosprava * obce * mesta * verejne finance * mistni rozpocty * rating dluzniku * ratingove agentury * municipialni prijmy * srovnavani * Pisek * Prerov * Zdar nad Sazavou * Cesko. * r. 1998

     Nazev                Duvera v CR dostala dalsi ranu / (eko)

     Popis (rozsah)       1 tab

     Zdroj. dokument      Hospodarske noviny Praha, ISSN 0862-9587 Roc. 42, c. 216 (19981106), s. 1 42:216

     Odkazy               http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=HN19981106000004 - Plny text

     Dalsi puvodce        (eko)

     Poznamka             Agentura Standard & Poor's snizila hodnoceni Ceske republiky na A-

     Predmet. heslo       Standard & Poor's

     Klicova slova        narodni hospodarstvi * hodnoceni * uverova spolehlivost * mezinarodni ratingove agentury

     Hlavni zahlavi       Miskovska, Olivie

     Nazev                CR nadale plati za nejmene riskantni / Olivie Miskovska

     Popis (rozsah)       1 graf

     Zdroj. dokument      Hospodarske noviny Praha, ISSN 0862-9587 Roc. 41, c. 75 (19970417), s. 15 41:75

     Odkazy               http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=HN19970417000038 - Plny text

     Klicova slova        finance * investice * uverova rizika * mezinarodni finance * ratingove agentury * zpracovane prehledy * r. 1997, leden-brezen

     Hlavni zahlavi       Pavlat, Vladislav

     Nazev                Co je a k cemu slouzi rating? / Vladislav Pavlat

     Zdroj. dokument      ABK. Akcie. Burza. Kapital, ISSN 1210-7573 Roc.4, c.2 (1996), s.4 4:2

     Klicova slova        finance * rating * uvery * uverove riziko * ratingove agentury

Záznamy z  licencované databáze Anopress, která je přístupná v NK ČR např. ve Studovně periodik nebo v Referenčním centru, ale i v jiných institucích:

Název:  O tříleté zbytečné práci

 Zdroj:  Lidové noviny

 Datum:  21.11.2014

 Str.:  10

Číslo:  272

 Rubrika:  Názory

 Autor:  ISTVÁN LÉKO

 Odkaz:  http://www.lidovky.cz/

 ISSN:  0862-5921

Název:  A zase to plýtvání

 Zdroj:  Mladá fronta Dnes

 Datum:  12.09.2014

 Str.:  14

 Číslo:  214

 Rubrika:  Názory

 Autor:  David Marek

 Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp Zobrazit originální www stránku se zvýrazněnými klíčovými slovy

 ISSN:  1210-1168

 Název:  Firmy a politici v USA sčítají škody

 Zdroj:  Právo

 Datum:  19.10.2013

 Str.:  10

 Zpracováno:  19.10.2013 04:38:31

 Náklad:  129924

 Číslo:  244

 Rubrika:  Ze zahraničí

 Autor:  Jiří Roškot

 Odkaz:  http://pravo.novinky.cz/

 ISSN:  1211-2119

Název:  Česko si ublížilo. Úspory byly zbytečně tvrdé

 Zdroj:  Hospodářské noviny

 Datum:  18.10.2013

 Str.:  16

Číslo:  204

 Rubrika:  Česko

 Autor:  Petr Kain

 Odkaz:  http://www.hn.iHNed.cz/

 ISSN:  0862-9587

Název:  Kdyby se chovali slušně, ušetřili miliony

 Zdroj:  Lidové noviny

 Datum:  03.08.2013

 Str.:  11

 Číslo:  179

 Rubrika:  Rozhovor

 Autor:  Lenka Zlámalová

 Odkaz:  http://www.lidovky.cz/

 ISSN:  0862-5921

 Název:  Jak pojistit finanční rizika

 Zdroj:  Hospodářské noviny

 Datum:  01.04.2014

 Str.:  18

 Číslo:  64

 Rubrika:  Příloha - Finance - firemní finance - pojištění firem a manažerů

 Odkaz:  http://www.hn.iHNed.cz/

 ISSN:  0862-9587

Název:  Díra ve státní České exportní bance vyrostla na 19 miliard. A může být hůř

 Zdroj:  Mladá fronta Dnes

 Datum:  12.02.2015

 Str.:  12

 Číslo:  36

 Rubrika:  Ekonomika

 Autor:  Zuzana Kubátová, Jitka Vlková

 Odkaz:  http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp Zobrazit originální www stránku se zvýrazněnými klíčovými slovy

 ISSN:  1210-1168

Název:  Rozdělení Československa byl výborný nápad

 Zdroj:  Hospodářské noviny

 Datum:  02.01.2013

 Str.:  2

  Ročník:  56

 Číslo:  1

 Rubrika:  Téma

 Autor:  Marek Hudema

 Odkaz:  http://www.hn.iHNed.cz/

 ISSN:  0322-7774