Radiogol

Text dotazu

V novinových článcích (z roku 1926) jsem nalezl zmínku o Radiogolu - zázračném léku. Jednalo se o podvod (Radiogol = zabarvená voda), prodávaný podvodníky, vydávající se za lékaře. Může slovo Radiogol odkazovat na reálný lék z té doby, či je jen plodem fantazie podvodníků? Existovali v té době i jiní falešní lékaři, nebo uvedení podvodníci jsou průkopníky v Československu?

Odpověď

Dobrý den,

patrně odkazujete na níže uvedené články:

„Zase zázrační lékařů Poslední dobou obcházejí Krkonošemi, zejména Trutnovském a Vrchlabském dva zázrační lékaři a lákají peníze na důvěřivých lidech. Jsou as 20IetI a nabízejí v lahvičkách „radiogol" po 21 Kč. Janu Fingrovi ve Volském Dolu u Vrch.abí, který jest nemocen, představili se jako lékaři ze Sanatoria v Dolní Lípové, okres Frývaldov ve, Slezsku, udali, že jsou zástupci tohoto sanatoria a že byli drem Bittnerem k němu posláni. Nemocnému muži vnutili 20 lahví radipgolu, za který jim Finger zaplatil 462 Kč. Později přišli k dělníku Gustavu Gottsteinovi v Horním Vrchlabí, který trpí srdeční vadou, prodali mu 6 lahví radiogolu za 240 Kč a odešli. Poněvadž bylo zjištěno, že podobné sanatorium neexistuje, které by prodávalo radiogol, a že dr. Bittner již zemřel, jde o podvodníky, kteří lstivým předstíráním lákají peníze. Radiogol jest bezcenná tekutina. Veřejnost se upozorňuje na podvodníky, kteří jsou stiháni zatykačem.“ Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 2.10.1926, 66(270). ISSN 1214-1240. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c697f604-435d-11dd-b505-00145e5790ea

Zázrační lékaři s „radiogolem" zatčeni. Před delší dobou jsme psali o dvou podvodnících, kteří zejména v severních Čechách prodávali nemocným zázračný lék „Radiogol". 30. m. m. byl zatčen druhý z nich Čeněk Sitta 7, Rudolfova. Sitta se svým přítelem Ottou Pohanělem ze Zábřehu na Moravě, jenž byl zatčen asi před 14 dny v Teplicích Saňoví, vydávali se za lékaře ze Schrottejova sanatoria v Niedcr Landenwiese v Německu a navštěvovali osoby stížené tuberkulosou a nervově a prodávali jim zázračně působící lék „Radiogol". Sitta při zadržení legitimoval se četnické- mu strážmistru lístkem pro cestující na jméno Otto Pohaněl. Bylo u něho nalezeno ještě 200 lahviček „Radiogolu", 50 prospektů s razítkem „Werneťs Sanatoriím Neusiedel" a plná moc, opatřená razítkem se jménem MUDr. Karel Funke. Sitta se přiznal, že páchal podvody na toto jméno. Jako třetí společník podvodníků byla četnictvem v Zábřehu na Moravě zatčena milenka Sittova Hilda Pohanělová, 23letá z Jestřebí u Zábřehu. Podvodník Sitta je hlodán vojenskou prokuraturou v Košicích, vojenskou prokuraturou v Olomouci, kraj. soudem v Olomouci a řadou četnických stanic v severních Čechách. Zázračný lék „Radiogol" je zbarvená voda. Pohaněl a Sitta a jejich společnice jsou v soudní vazbě. Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 7.11.1926, 66(305). s. 4. ISSN 1214-1240. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:452ef0f0-783a-11e7-8b50-001018b5eb5c

Prošli jsme zdroje Národní lékařské knihovny, odkaz: https://www.medvik.cz/bmc/searchcl.do¨a a volně dostupnou lékařskou databázi PUBMed, odkaz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ a Bibliografii českých dějin, odkaz: https://biblio.hiu.cas.cz/#!/ . Lék s názvem, o němž píšete jsme nenašli. V digitální knihovně Kramerius se objevuje název tohoto léku pouze v roce 1926, tedy v roce, kdy ho prodávala právě tato skupina podvodníků.

Samozřejmě i lékaři mohou provádět podvody vraždit, viz níže:

Jiný případ: Jeden vrchní štábní lékař a okresní šikovatel byli již zatčeni. Oba, jak z důkazového materiálu vysvítá, pracovali společně rukou v ruce. Taxa vrchního štábního lékaře obnášela 1200 K za osvobození rekruta od vojenské služby. Další zatýkání bude následovat. Zdroj: Hlas lidu. New York: Bohemian Workingmen Coperative Assotiation, 1886-1921. ISSN 2573-8992. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:1aa0a3bf-a5bc-4132-82e5-fcb50f5852be

•             EVANS, Colin. Vraždící doktoři. Překlad Hana Ederová a Šárka Dejdarová. 1. vyd. Plzeň: Perseus, 1994 [v tiráži spr. 1995]. 234 s. Stránky zločinu. ISBN 80-901706-8-4.

•             VIESER, Michaela. Mastičkáři, čichači kávy, brabenáři, aneb, Čím se živili naši předkové. 1. vyd. Praha: Grada, 2011. 208 s. ISBN 978-80-247-4028-7.

•             BURKE, Peter. Žebráci, šarlatáni, papežové: historická antropologie raně novověké Itálie: eseje o vnímání a komunikaci. Vyd. 1. Jinočany: H & H, 2007. 403 s. ISBN 978-80-7319-069-9.

•             TOMÍČEK, David. Víra, rozum a zkušenost v lidovém lékařství pozdně středověkých Čech. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2009. 235 s. Acta Universitatis Purkynianae; 153. ISBN 978-80-7414-177-5.

•             ČÍHAL, Petr, ed. Léčení a léčitelství v lidové tradici. Vydání první. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 2015. 335 stran. ISBN 978-80-87671-22-1.

•             GRUNDA, Blahomil a ŠEVČÍKOVÁ, Jitka. Ranhojiči, lékaři a porodní báby Blanenska, Kunštátska a Boskovicka. Blansko: Nemocnice, 2012. 111 s., xvi s. obr. příl. ISBN 978-80-260-0884-2.

Vy spíše máte na mysli podvodníky, kteří se vydávají za lékaře. V některé z výše uvedených knih najdete podvodné středověké léčitele a mastičkáře.