původ mého příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a význam mého příjmení. Je to možné zjistit?
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

vaše příjmení Helis pravděpodobně pochází domácí podoby osobního jména Helena. Další obdoby tohoto příjmení jsou Helísek, Heliš, Helíšek. Za kmen nebo části slov zakončených samohláskou -i se připojila přípona -is a pak vznikly takovéto podoby příjmení.

Jméno Helena je původem řecké, ve starém Řecku znamenala helené pochodeň ze svazku hořícího rákosu, přeneseně tedy znamená cosi jako "světlo v temnotách".

Použité zdroje

BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. Praha 1992. ISBN 80-901204-3-1.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha 1962.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha 2004. ISBN 80-86781-03-8.