digitální archiv v Polsku a Ukrajině

Text dotazu

Dobrý den, omlouvám se předem, jestli je můj dotaz nezodpověditelný. Pro svoji matku jsem začala k jejím narozeninám zpracovávat rodinnou historii a ihned jsem narazila na problém přesahů do sousedních zemí. Chci se zeptat, jestli existuje i v Polsku a Urajině něco jako digitální archiv u nás. Případně, kde bych našla adresu archivů matrik v Polsku - Zywiec - obec Slemien a na Ukrajině - obec Chust, Koločava. Kam se můžu obrátit a jestli je vůbec možné je někde požádat o nalezení a fotokopii příslušného zápisu. Děkuji předem za jakoukoli odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

s tímto dotazem by Vám spíše mohli poradit genealogové, kteří mají zkušenosti s hledáním genealogických informací právě v této oblasti. Informace o polských archivech včetně adresáře jsou na https://www.archiwa.gov.pl/. Na těchto stránkách jsme také nalezli různé návody a databáze:
https://www.archiwa.gov.pl/szukaj/genealogia/
https://www.archiwa.gov.pl/szukaj/bazy-danych/

Zdá se, že některé materiály z archivních sbírek jsou již digitalizovány - http://szukajwarchiwach.pl/. Bližší informace by Vám spíše poskytli kolegové z polských archivů (ndap@archiwa.gov.pl).

Staré matriky by měly být uloženy v archivech i na Ukrajině (http://books.google.cz/books?id=afnc6_o5AqoC&pg=PA574&lpg=PA574) , i v tomto případě by bylo nejlepší obrátit se přímo na místní archivy (https://archives.gov.ua/en/).   

Řadu matrik v různých zemích již zmikrofilmovala a digitalizovala Církev Ježíše Krista (https://www.familysearch.org/cs/), v České republice mají sídlo v Brně.  Můžete se také zkusit obrátit o radu na různá genealogická diskuzní fóra (http://genealogie.taby.cz/, https://forum.geni.sk/http://www.genealogie.cz/aktivity/forum-patrame/), někteří z účastníků těchto diskuzí mohou mít zkušenost právě s místy, které jste zmínila nebo obecně s hledáním matriku v Polsku a na Ukrajině

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.06.2012 11:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu