půdy v ČR

Text dotazu

Jaký typ půdy se nejvíce vyskytuje v ČR?

Odpověď

Dobrý den,

nejrozšířenějším půdním typem u nás jsou hnědé půdy (asi 42,3% území), které se vyznačují střední úrodností a vyskytují se zejména v pahorkatinách (hnědé půdy nižších poloh), vrchovinách i horských oblastech. Druhým nejčastějším půdním typem u nás jsou hnědozemě (14,6%), které mají menší obsah humusu než černozemě, ale jsou také velmi hodnotné a vhodné i pro pěstování náročných obilovin. Vyskytují se hlavně v nižším stupni pahorkatin a v okrajových částech nížin s nadmořskou výškou přibližně 200-400 m. Třetí místo se 14,3% zaujímají černozemě, nejúrodnější půdy s vysokým podílem humusu. Najdeme je zejména ve středním Polabí, v dolním Poohří, v Dyjsko-svrateckém, v Dolnomoravském a zčásti i Hornomoravském úvalu. Čvrtou nejpočetněji zastoupenou skupinu tvoří illimerizované a oglejené půdy (13,1%), které se nacházejí spíše v rovinatých chladnějších a vlhčích oblastech. Zbylých 15,7% tvoří ostatní půdní typy jako např. lužní půdy, nivní půdy, podzoly, rendziny, zasolená půda (solončak), rašeliništní půdy apod.

Použitý zdroj:

* Ottova encyklopedie Česká republika. Díl 1: Příroda, Zeměpis. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006. Str. 605. ISBN 80-7360-456-6.

Podrobnější informace o půdách naleznete např. v následujících publikacích:

* TOMÁŠEK, Milan. Půdy České republiky. Praha: Česká geologická služba, 2007. 67 s. ISBN 978-80-7075-688-1.

* JANDÁK, Jiří; PRAX, Alois; POKORNÝ, Eduard. Půdoznalství. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2007. 142 s. ISBN 978-80-7157-559-7.

* KLUIBR, Josef. Pedologie. Vodňany: Vyšší odborná škola vodního hospodářství a ekologie, 2001. 97 s. ISBN 978-80-87096-01-7.