Psaní titulů

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych prosím požádat o osvětlení psaní titulů v tomto případě?
Jistý mladý muž získal titul Mgr. na pedagogické škole v ČR, dále titul Bc. na lékařské fakultě v oboru ošetřovatelství v ČR a následně podstoupil rigorózní řízení na vysoké škole na Slovensku v oboru ošetřovatelstvi. Nahradí v tomto případě PhDr. titul magistra nebo bakaláře, nebo se uvádějí oba tituly? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

uvedení titulu u jména záleží do jisté míry na Vašem rozhodnutí. V české praxi  jsou běžné obě varianty. Tzv. „malý doktorát“ PhDr. se kombinuje s ostatními získanými tituly (PhDr. Mgr. Jan Novák), nebo stojí samostatně (PhDr. Jan Novák).  Uvedení všech titulů se často používá v případech, kdy byly získány v různých oborech. (PhDr. Mgr et Mgr. Bc. Jan Novák, Ph.D.).

Správné psaní zkratek a titulů najdete v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=782

PhDr. je historický titul specifický pro české a slovenské univerzitní prostředí. Cizinci jej tedy mohou mylně pokládat za mezinárodně uznávanou akademickou zkratku Ph. D. (ve světě často užívanou také v podobě PhD. nebo PhD). Zajímavé je, že například v anglosaském světě si lidé na tituly obecně příliš nepotrpí. Nejčastěji si před jméno zvolí ten, kterého si nejvíce váží.