Psaní titulů

Text dotazu

Dobrý den,
mohla bych prosím požádat o osvětlení psaní titulů v tomto případě?
Jistý mladý muž získal titul Mgr. na pedagogické škole v ČR, dále titul Bc. na lékařské fakultě v oboru ošetřovatelství v ČR a následně podstoupil rigorózní řízení na vysoké škole na Slovensku v oboru ošetřovatelstvi. Nahradí v tomto případě PhDr. titul magistra nebo bakaláře, nebo se uvádějí oba tituly? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 

uvedení titulu u jména záleží do jisté míry na Vašem rozhodnutí. V české praxi  jsou běžné obě varianty. Tzv. „malý doktorát“ PhDr. se kombinuje s ostatními získanými tituly (PhDr. Mgr. Jan Novák), nebo stojí samostatně (PhDr. Jan Novák).  Uvedení všech titulů se často používá v případech, kdy byly získány v různých oborech. (PhDr. Mgr et Mgr. Bc. Jan Novák, Ph.D.).

Správné psaní zkratek a titulů najdete v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=782

PhDr. je historický titul specifický pro české a slovenské univerzitní prostředí. Cizinci jej tedy mohou mylně pokládat za mezinárodně uznávanou akademickou zkratku Ph. D. (ve světě často užívanou také v podobě PhD. nebo PhD). Zajímavé je, že například v anglosaském světě si lidé na tituly obecně příliš nepotrpí. Nejčastěji si před jméno zvolí ten, kterého si nejvíce váží.

 

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

09.10.2017 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu