Příjmení Murcko

Text dotazu

Dobrý den,
moc ráda bych věděla, odkud pochází příjmení Murcková(Murcko).
Jestli je ve Vašich silách pomoci, tak Vám srdečně děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

V našich zdrojích jsme nalezli pouze osobní jméno Mur, což je zkratka osobního jména Muric=Mauric, Mauricius=Mauretánec.

Další tvary Mura,Muras, Murat, Murín,Muroň ( v nářečí též = zedník).

Zdroj : D.Moldanová : naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác 2004

Doporučujeme Vám ověřit si původ Vašeho příjmení ještě v Jazykové poradně Akademie věd, http://www.ujc.cas.cz.