Oslovit titulem nebo policejní hodností

mám dotaz ohledně oslovování - přednáší nám kantor, který je podplukovník a magistr. Je to aktivní policista (učí na částečný úvazek), nicméně většina studentů v jeho hodinách jsou civilové. Mám v komunikaci s ním používat oslovení pane podplukovníku nebo pane magistře?

Děkuji.

v dostupné literatuře se nám bohužel nepodařilo najít přesnou radu týkající se oslovování v situaci, o které píšete. Obecně platí pravidlo, že při oslovování vždy používáme významnější nebo vzácnější titul/ funkci/ hodnost. Jako korektnější se tedy v tomto případě jeví oslovení „pane podplukovníku“ (magistrů je hodně, podplukovníků málo). Za předpokladu, že by Váš vyučující naznačil, že se mu v komunikaci s civily a na akademické půdě jeví vhodnější oslovení „pane magistře“, je záhodno se řídit jeho přáním.

Použité zdroje

Špaček, L.: Nová velká kniha etikety. Praha : Mladá fronta, 2008.

Výchova a vzdělávání

23.11.2016 22:38

Stanislav Zelina píše:
Neděle 23.07.2017 23:23
Jak oslovit policistku v hodnosti poručíka? Paní/slečno poručíku? Odpovězte mi, prosím.
Úterý 25.07.2017 16:35
i když se to může zdát nezvyklé, správné přechýlení této hodnosti je poručice. Oslovení by tedy znělo „paní/slečno poručice. Jak se píše v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český (http://prirucka.ujc.cas.cz): „Ženu, která má určitou vojenskou hodnost, ve spisovném a neutrálním projevu zpravidla neoslovíme (paní) kapitáne Nováková, ale (paní) kapitánko Nováková, vyznamenání předáme spíše desátnici Novákové, praporčici Novotné než desátníkovi Novákové, poručici Novotné apod. Pravidelně přechýlené podoby vojenských hodností, jako vojínka, praporčice, majorka atd., ostatně najdeme i v běžných slovnících.“