Oslovit titulem nebo policejní hodností

Text dotazu

Dobrý den,

mám dotaz ohledně oslovování - přednáší nám kantor, který je podplukovník a magistr. Je to aktivní policista (učí na částečný úvazek), nicméně většina studentů v jeho hodinách jsou civilové. Mám v komunikaci s ním používat oslovení pane podplukovníku nebo pane magistře?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v dostupné literatuře se nám bohužel nepodařilo najít přesnou radu týkající se oslovování v situaci, o které píšete. Obecně platí pravidlo, že při oslovování vždy používáme významnější nebo vzácnější titul/ funkci/ hodnost. Jako korektnější se tedy v tomto případě jeví oslovení „pane podplukovníku“ (magistrů je hodně, podplukovníků málo). Za předpokladu, že by Váš vyučující naznačil, že se mu v komunikaci s civily a na akademické půdě jeví vhodnější oslovení „pane magistře“, je záhodno se řídit jeho přáním.

Použité zdroje

Špaček, L.: Nová velká kniha etikety. Praha : Mladá fronta, 2008.