ošetřování knih - plísně

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat, co s knihami postiženými plísní. Dostali jsme jednu pozůstalost a některé tituly by bylo škoda vyhodit, mám na mysli knihy, u nichž se plíseň nachází pouze na vazbě. Také bych se rád zeptal, jak z knih odstanit špínu a prach.

Odpověď

Plísně se vyskytují v přírodě zcela běžně i při podmínkách nevhodných pro růst ve formě spor, které nejsou pro svou malou velikost bez mikroskopu viditelné a lehce se přenášejí i prouděním vzduchu. Při vhodných podmínkách (dostatek živin a vlhkosti) ze spor vyrostou viditelná vlákna a velmi rychle porůstají substrát, ze kterého čerpají živiny. Růst se může zastavit snížením vlhkosti, na povrchu pak zůstávají odumřelá vlákna a velké množství spor. Pokud napadení knihy plísněmi neprorostlo dovnitř bloku knihy, lze provést její záchranu otřením povrchu hadříkem slabě navlhčeným asi 75% vodným ethanolem (stačí denaturovaný ethanol zředěný 20 až 30% vody). Knihy silně znečištěné prachem, ale bez narušení plísněmi lze očistit vysavačem s jemným kartáčem nebo vhodným nástavcem, případně potom také otřít navlhčenou textilií. Je třeba vždy dbát na to, aby se suchá odumřelá vlákna plísní a jejich spóry nešířily volně vzduchem (neprovádět očistu za sucha) a dodržovat základní hygienické zásady – umytí rukou po dokončení práce.

Více o ochraně knihovních fondů najdete zde: http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu/oddeleni-preventivni-konzervace-1/konzervace

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.02.2008 12:06

Petr píše:
Neděle 04.12.2016 00:19
Mám výbornou radu. Otestoval jsem to a funguje to. Dostala se mi do rukou pěkná kniha, ale zapáchala snětí plísní, až mi to bylo nepříjemné. Všiml jsem si zelených flíčků na všech třech stranách zavřené knihy na listové části. Přistoupil jsem k tomu, co tyto organismy nemají rády. Vzal jsem 20% roztok octa s vodou a otřel jsem namočenou utěrkou hřbety knihy s listy. Zápach ustupoval, ale úplně nepolevil. Po několika hodinách jsem proto vzal ještě vatové polštářky, napustil je Alpou a hřbety jsem tím nasákl. Po vyschnutí je knížka zachráněná, listy nesmrdí, plísně nebo houby zahynuly. Hřbety stránek jsou bílé. Takže ocet a líh, běžně dostupné levné prostředky z každé domácnosti.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu