ošetřeni historických dokumentů napadených plísní

Text dotazu

Dobrý den,
Nevím, zda se obracím na správnou adresu, tak mi prosím promin´te není-li tomu tak. Mám tento problém: Našla jsem v pozůstalosti dědečkovi ručně psané zápisky a dopisy z I.sv. války, z ruských bojišt´a italského lágru. Bohužel jsou napadené plísní a nevím, jak je ošetřit, abych si je bez rizika mohla přečíst, přepsat a po případě nabídnout, budou-li zajímavé pro archiv. Zatím jsem je jen vysušila a ted´ nevím co dál. Předem děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den,

způsob odstranění plísní vždy závisí na tom, o jakou konkrétní plíseň jde a v jaké míře je kniha napadena. Kolegové, kteří se v NK ČR věnují ochraně fondu, by Vám v každém případě doporučovali, aby jste s touto  knihou vždy pracovala v ochranných latexových rukavicích a používala také roušku.

Pro základní ošetření knihy můžete pak použít 70% - 75% roztok lékařského lihu. Pomocí tamponů, vaty atd. je potřeba knihu vícekrát otřít tímto roztokem.

Podobný dotaz najdete i  v archivu Ptejte se knihovny - http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/osetrovani-knih-plisne.