ošetřeni historických dokumentů napadených plísní

Text dotazu

Dobrý den,
Nevím, zda se obracím na správnou adresu, tak mi prosím promin´te není-li tomu tak. Mám tento problém: Našla jsem v pozůstalosti dědečkovi ručně psané zápisky a dopisy z I.sv. války, z ruských bojišt´a italského lágru. Bohužel jsou napadené plísní a nevím, jak je ošetřit, abych si je bez rizika mohla přečíst, přepsat a po případě nabídnout, budou-li zajímavé pro archiv. Zatím jsem je jen vysušila a ted´ nevím co dál. Předem děkuji za radu.

Odpověď

Dobrý den, 

způsob odstranění plísní vždy závisí na tom, o jakou konkrétní plíseň jde a v jaké míře je kniha napadena. Kolegové, kteří se v NK ČR věnují ochraně fondu, by Vám v každém případě doporučovali, aby jste s touto  knihou vždy pracovala v ochranných latexových rukavicích a používala také roušku.

Pro základní ošetření knihy můžete pak použít 70% - 75% roztok lékařského lihu. Pomocí tamponů, vaty atd. je potřeba knihu vícekrát otřít tímto roztokem.

Podobný dotaz najdete i  v archivu Ptejte se knihovny - http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/osetrovani-knih-plisne.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.02.2016 18:17

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu